Papírové pleny jsou uzpůsobeny tak, aby maximálně absorbovaly vlhkost, kterou doslova uzamknou v plence, aby nemohla zpátky na povrch k dětské pokožce. Zadeček je držen v suchu a chráněn před onemocněním dětské pokožky, opruzeninám a infekcím, které by mohly vzniknout ve vlhkém a teplém prostředí.
Nezávislé klinické testy prováděné u plenek Huggies Freedom ukázaly zajímavé výsledky. Kojenci, kteří používali jednorázové papírové plenky uvedené značky, měli výrazně méně problémů s opruzeninami v porovnáním s ostatními plenkami. Huggies Freedom však nabízejí i další výhody: výrazné snížení počtu dní s výskytem opruzenin, delší období bez výskytu opruzenin, kratší období léčby opruzeniny, menší pravděpodobnost výskytu jiných dermatologických onemocnění, sušší pokožka díky zvýšení absorbci pleny, nižší vlhkost a teplota ve znečištěné pleně.

Jak se projevuje často tak obávaná opruzenina?
Opruzeniny vznikají podrážděním pokožky převážně na zadečku dítěte vlivem mokrého a teplého prostředí ve špinavé pleně. Téměř všechna miminka zažijí nepříjemnou zkušenost s opruzeninou během svých prvních měsíců života. Více než 57% novorozenců trpí jistým druhem opruzenin každé 2 až 3 týdny, což je častější onemocnění než obávané prochladnutí či chřipky. Více než 47% rodičů se obává opruzenin či jiné kožní infekce. Dítě trpící opruzeninou je podrážděné, což se výrazně projevuje i na psychice rodičů.

Praktické rady jak opruzeninám předcházet
- Nechejme miminko vesele kopat bez plenky. Vzduch, který pronikne k pokožce dítěte, ji pomáhá udržovat zdravou. Pokožka již trpící opruzeninou se lépe zklidní a zahojí.
- Měňme znečištěné plenky co nejdříve, abychom předešli delšímu styku pokožky s vlhkým prostředím plenky. Výkaly nepříznivě působí na dětskou pokožky a vytvářejí nežádoucí bakterie.
- V průběhu noci je zvýšené riziko vzniku opruzenin. Pokud naše miminko již opruzeninou trpí, měňme plenu i v průběhu noci.
- Během čištění, mytí a utírání věnujme větší pozornost oblasti zadečku. Buďme něžní, protože pokožka postižená opruzeninou je velmi citlivá. Používejme vatu či jemné papírové čistící ubrousky, např. Kleenex Ultra Soft, ubrousky, které mají povrch speciálně změkčen vrstvičkou krému.
- Vyvarujme se používání čistících ubrousků s obsahem alkoholu a mýdlům obecně. Tyto přípravky mohou mít nepříznivý vliv na vysoušení dětské pokožky stejně jako krémy s antibakteriální složkou. Vhodné jsou proto Huggies dětské čistící ubrousky s obsahem Vitaminu E, které zklidní a ošetří pokožku.
- Pokud se opruzeniny či jiné kožní onemocnění zhoršuje, vyhledejte pomoc odborného dětského lékaře.

Informace poskytla firma Kimberly-Clark, přední výrobce jednorázových papírových plen a čisticích ubrousků Huggies.