Kdo je celý rok v zaměstnání, těší se na dovolenou jako na dobu, kdy si maximálně odpočine. Kdo si celý rok užije svého partnera jen v letmo ukradených chvilkách, těší se na dovolenou jako na dobu, kdy konečně „budeme spolu“. Ale pokud se skutečně se svým partnerem střetáváte obvykle jen večer a jen na chvilku, může být doba, kdy jste konečně spolu, velkým problémem.
Obecně platí, že v dnešní době žijeme v takovém chvatu a spěchu, že na odpočinek nemáme prostě čas. Neumíme odpočívat ani sami, natož ve dvou. Zeptali jsme se psycholožky Mgr. Líby Máchové, jaká opatření je třeba udělat, aby se pro nás společná dovolená nestala jednou velkou prudou.
Největším problémem při společné dovolené bývají zcela rozdílné představy obou partnerů o tom, jak má dovolená vypadat. Ženy jsou častěji zastánkyněmi odpočinkové válecí dovolené, zatímco muži upřednostňují spíše aktivní odpočinek spojený se sportem či poznáváním. Představu svého protějšku je třeba znát a předem se domluvit na budoucích kompromisech. Řešení situace až na místě je častým zdrojem hádek a rozbrojů.
Dalším sporným bodem bývá potřeba žen sdílet každou chvilku dovolené s partnerem: „Kam zase jdeš? To se mnou nemůžeš být alespoň na dovolené?“ Tady radím ženám jednoznačně – dámy, ovládněte se! Váš partner občas touží po soukromí a samotě a vy mu ji musíte dopřát, vždyť i on má dovolenou.
Aby se společná dovolená povedla, měla by být předem poměrně podrobně naplánovaná. Když se budete společně nudit, dáváte zbytečný prostor rozladěnosti a zklamání, které mohou vyústit do hádek. Naplánujte si společný aktivní program, který bude vyhovovat oběma partnerům – pro muže dny s výlety, pro ženy pohodičku na pláži.
A na závěr ještě pro ty, kteří svoje představy prostě sloučit nedokáží: Jeďte raději na oddělenou dovolenou, nebudete se zbytečně hádat a po návratu se na sebe budete těšit :-).

Připravila