Pokrok a inovace se nevyhýbají žádným oblastem lidské činnosti. Konkurence je veliká a jen ten, kdo nabídne zákazníkovi něco speciálního, má naději na úspěch. Proto není žádným překvapením, že o svého klienta svádějí lítý boj také nevěstince a další podniky „sexuálního průmyslu“. Sado-maso, striptýz, lesbi show, swingers party – to všechno je už více než okoukané. Zákazníci chtějí za své peníze víc a víc. Chtějí to, co doma nedostanou.
Proto se svým podnikatelským nápadem sklízí zasloužené ovoce bordelmamá Marja z holandského městečka Oudewater. Ta přišla na nápad jak uspokojit muže, kteří jsou doslova vyprahlí touhou po intelektuálně zdatné milence. „Na tuto myšlenku mě přivedly stále častější stížnosti našich zákazníků, kteří nám tu doslova plakali, že mají za ženy hloupé husy, se kterými si za boha nemohou pohovořit o Tolstém, Joyceovi nebo Beethovenovi. Nejeden z nich tady na místě prohlásil, že by za hodinku s vzdělanou ženou dal i třetinu svého platu,“ usmívá se paní Marja. Nedalo moc práce přestavět bývalý podnik s červenými lucernami na svatostánek intelektuální zábavy. Rudé závěsy i potahy křesílek mohly zůstat, romantické ložničky i koupelny s kohoutky ze žlutého kovu také. Jen ze stěn zmizely hambaté obrázky, které byly nahrazeny portréty myslitelů a originály od skutečných umělců. Děvčata, která neměla k nabídnutí než svá vnadná těla, musela změnit zaměstnavatele, a paní Marja na základě velmi náročného testu přijala několik absolventek vysokých škol z Rotterdamu, Den Haagu a Amsterdamu.
Tyto prodejné intelektuálky tráví své noci předčítáním náročné literatury, učenými disputacemi na existenciální témata a poslechem barokní hudby ve společnosti mužů, kteří jsou ochotni za tyto služby zaplatit nemalý peníz. O zákazníky nemá paní Marja nouzi. V období po výplatě se klienti dokonce musejí objednávat už několik dní dopředu. Zajímalo nás, zda zaměstnankyně intelektuálního nevěstince také poskytují služby tělesného charakteru, ale paní Marja nás usadila: „Ale co vás vede! Víte, oni říkají – Sex? Ten můžu mít doma. Ale takhle báječně jsem si se ženou nepopovídal už léta…“

zvláštní zpravodajka Žaneta Di Voca, Holandsko
Reklama