S létem vždy přicházejí prázdniny, a tím pádem oslava posledního školního dne. Pro studenty vysokých škol naopak léto znamená období zkoušek, které může korunovat promoce. A k těmto příležitostem patří kytice! „Loni jsme měli velký úspěch s kyticemi, v nichž byl naaranžován tubus. V slavnostních kyticích jsou velmi žádanými květinami lilie a růže. Rád používám nákladnější květiny, jako například strelicii, protože se výborně hodí k tak slavnostní příležitosti, jako je promoce. Pokud ovšem někdo preferuje tzv. přírodní styl, není problém uvázat reprezentativní kytici třeba z lučního kvítí. Používám například kopretiny nebo zvonky, zkrátka jak kdo chce. U takových kytic potom obvykle nepoužívám doplňkovou zeleň, ale spíše netradiční materiály, jako seno a proutí. Pro děti školou povinné připravujeme spíš malé a kulaté kytičky z gerber nebo kopretin,“ říká Pavel Hruška z květinářství JOPA v Hradci Králové. „Jako dárek lze věnovat i hrnkové rostliny. Dříve to u nás nebývalo zvykem, ale tento trend se pomalu začíná rozvíjet a lidé si více začínají kupovat hrnkové rostliny, které slouží jako dekorace interiéru, ale také jako nápaditý dárek, třeba pro paní učitelku. K malým rostlinkám, které lze k tomuto účelu použít, patří například nertera, která je poseta drobnými oranžovými plody,“ doplňuje Hruška.

Proč máme mít doma květiny nebo rostliny? Pavel Hruška odpovídá: „Květiny působí na člověka velmi pozitivně, uklidňují, inspirují a samozřejmě také zkrášlují životní prostředí. Krásná kytice na slavnostně prostřeném stole, je stejně důležitá jako skvěle uvařené jídlo. Dekorací, která by neměla v letních měsících v bytech chybět, jsou různé košíčky, mističky či věnečky, které zkrášlí každý stůl či kout v bytě. Nemusíme se omezovat pouze na prostor v bytě, vyzdobit můžeme balkon i terasu. K tomu lze použít modře či červeně kvetoucí hortenzii či oleandr.

Náš tip
„Za horkých dnů přenášejte kytici domů zabalenou v papíru, nejlépe pokropeném vodou. Doma ji ihned postavte do vázy s vodou a umístěte na nejchladnější místo. Váza musí být čistá, stejně jako voda, kterou používáme. Dobrý florista vám přidá i výživu pro řezané květiny, která prodlužuje svěžest rostlin a navíc omezuje množení bakterií ve vodě. To se stává zejména, pokud pod hladinou vody zůstanou listy. Proto je nutné všechny listy, které by zůstaly pod hladinou předem odstranit. Vodu ve váze doporučuji pravidelně měnit a stonky vždy seříznout šikmo ostrým nožem. Za takovou péči se nám květiny odvděčí svojí krásou,“ říká Hruška.