Všem je jistě známo, že prvních devět měsíců svého života človíček „proplave“, proto není od věci ihned po jeho narození zjistit, jestli by v tom nemohl pod odborným dohledem pokračovat. Bohužel kursů je málo vzhledem k počtu vhodných bazénů a vyškoleného personálu. A tak se vám často stane to co nám – přihlásíte své čerstvě narozené robátko na plavání a řada na vás vyjde až v jeho jednom roce. Ale do té doby je dobré doma trénovat, aby neztratilo přirozený reflex. Je to jednoduché, při koupání poléváte miminku hlavičku, ale toto polití musí doprovázet tzv. SIGNÁL, kterým je nějaké slůvko, nejlépe krátké a běžně moc nepoužívané. My jsme zvolili slůvko ŽBLUŇK. Nejdříve upoutáte pozornost dítěte tím, že ho oslovujete jménem a zajistíte si oční kontakt, poté vyslovíte signál a polijete hlavičku (k tomuto účelu stačí například kelímek od rostlinného tuku). Děti většinou reagují pozitivně. Pokud napoprvé nešílí radostí, nevzdávejte to a pokračujte zase příště. V kursu se vám to bude moc hodit, protože právě toto je první krok k potápění miminek. Je naivní si myslet, že roční děťátko bude za pár lekcí plavat kraula, výsledkem celého kursu je přirozený kontakt dítěte s vodou a potápění, které přináší radost. A samozřejmě prohloubení kontaktu dítěte a rodičů.
Je s podivem, kolik tatínků se domnívá, že toto je výhradně záležitost maminky a dítěte, ale z vlastní zkušenosti mohu poradit, aby kurs absolvovali oba rodiče. Protože mnohá maminka (jako já) má problém se sama potopit a potom nastupuje tatínek. I mnohé vodní hry jsou lépe proveditelné ve dvou.
Jedna lekce trvá cca 30 minut strávených ve vodě, kdy se zpívají písničky, s dětmi se pohupuje, skáče a různě dovádí, pomocí nafukovacích a pěnových hraček a pomůcek se hraje na vláček, lodičky, zvířátka. Správná lektorka dokáže udržet pozornost maminek i dětí po celou dobu lekce. Každou hodinu probíhá samotný nácvik potápění. Pokud máte štěstí a na váš kurs dochází paní kameramanka, zbudou vám nejenom krásné vzpomínky, ale i nádherné podvodní záběry. Za zmínku stojí, že nás točila paní, která sama před šesti lety coby maminka plavala se svým tehdy ročním chlapečkem, při té příležitosti si koupila speciální kryt na fotoaparát a tak to začalo. První snímky jí natolik nadchly, že časem přešla na kameru a počítačové zpracování záběrů. Dnes je to její hlavní povolání a získala za tuto činnost, která je velmi neobvyklá již mnohá ocenění. Doporučuji nahlédnout na její stránky. I fotografie provázející článek, na kterých je naše Dominika, jsou jejím dílem.
Závěrem jedno – máte-li v místě bydliště možnost absolvovat kurs plavání s kojenci či malými dětmi, určitě to udělejte. Posílíte tím veškeré svalstvo vašeho broučka a upevníte jeho pozitivní vztah k vodě. A po absolvování základního kursu vám nic nestojí v cestě pokračovat. Nás další kurs čeká již v září.

Vaše Týna

FOTO: Ing. Iveta Dráždilová
Reklama