Všechny děti jsou nejkrásnější, když spí. Každá máma stojící u dětské postýlky zapomene při pohledu na své spící děťátko rázem na všechno zlobení a řádění či neposlouchání, a jen tiše vnímá svou mateřskou lásku.
Jak miminko spí? Proč jedno spí celou noc a jiné velice rádo „ponocuje“? Tak tuhle otázku si kladou všichni rodiče. Každé dítě je individualita. K nespavosti nemusí mít zrovna „racionální“ důvod jako je mokrá plenka, hlad, žízeň či špatný sen. Děti spí tak dlouho, jak potřebují. Nestarají se o to, jestli je den nebo noc. Když je děťátko velice malé, je schopno se vzbudit, pokud má hlad. Spánek je pro vývoj dítěte velice důležitý. Během prvních šesti měsíců života miminko zdvojnásobí a v roce dokonce ztrojnásobí svou hmotnost. Tak rychlý růst se v jeho životě už nikdy nezopakuje. Proto musí hodně spát a čerpat síly ke svému vývoji. Navíc hormon, díky kterému dítě správně roste, je produkován právě ve spánku.

Několik rad pro klidný spánek děťátka:
1) Snažte se z dosahu dítěte odstranit vše, co by ho při spaní mohlo rušit.
2) Dítě se budí protože má hlad, žízeň, je mu zima či teplo nebo má příliš mokrou plenku. Také může mít zdravotní problémy – může ho něco bolet nebo mít „prdíky“. Nezapomeňte, že je tu ale ještě skupina dětí, které se vzbudí jen tak, protože se jim zrovna nechce spát a i když rodiče padají únavou, dítě se rozhodne jen tak povykovat a pokukovat po okolí.
3) Novorozenec má vlastní pravidla spánku. Není možné, abychom mu diktovali, kdy má spát a kdy ne. Můžeme ho však učit rozlišovat mezi bděním a spánkem. Když je vzhůru, vyndejte ho z postýlky a trochu si s ním hrajte. Chovejte ho, udělejte mu program adekvátní jeho věku. Děťátko se takto naučí rozlišit to, že postýlka je pouze na spaní. Usnadníte si práci s rychlým usínáním, pokud dítě uložíte do postele.
4) Dítě by mělo spát ve dne při denním světle. To proto, aby si zvyklo, na rytmus střídání dnes a noci. Pro večerní usnutí je ideální koupat dítě asi hodinu před usnutím. I když je dítě malé, mělo by mít určitý režim.
5) Při spaní by mělo mít dítě kvalitní plenku, aby mělo pocit sucha a pohody. To je velice důležité, protože noc je dlouhá.
6) Přikrývka a noční oblečky by měly být přiměřené pokojové teplotě. Nemělo by spát v nevětrané přetopené místnosti, kde se rychle zpotí a kvůli horku nebude moci spát.
7) Noční krmení je dobré provádět jen po dobu, jak je to nezbytně nutné. Nevyrušujte dítě zbytečným mluvením a hraním. Dítě se rozkouká a se spánkem bude potíž.
8) Při krmení dejte i v noci dítě odříhnout! Pro všechny děti platí nebezpečí udušení ve spaní či možnost náhlého syndromu úmrtí novorozenců!!!
Reklama