Kolem sedmého měsíce věku dítěte obvykle přijde doba, kdy se rozhodne, že bude jíst samo. Snese, že ho krmíte, ale musí také mít v ruce svou lžičku a bude to zkoušet na vlastní pěst. Neodradí ho první neúspěchy – to, že se někdy netrefí do úst nebo že mu oblíbený pokrm spadne zpět do talíře nebo někam jinam a že bude zapatlané až běda, naopak. Je to jeden z prvních projevů samostatnosti jeho osobnosti a ono si to náležitě vychutnává. Dítě se tedy rozhodlo, že se bude krmit samo, i když to ještě není schopné dokázat. I když je to občas o nervy, vyzbrojte se trpělivostí a podporujte ho. Dejte mu nějaký pořádný bryndáček, nejlépe plastový s „korýtkem“, který malému „prasátku“ snadno omyjete. Krmte ho z širší misky, aby jeho pokusy o nabrání pokrmu nebyly ztíženy. Většinou dítě projevuje svou samostatnost v jídle kolem sedmého měsíce. I když se snaží, jeho koordinace pohybů ještě není tak dokonalá, aby se samo najedlo. Můžete mu pomoci tím, že mu dáte mnoho menších kousků, které si může brát samo. Je s nimi menší práce a dítě se při uchopení učí obratnosti a sebedůvěře. Také nešeřte chválou, pokud se mu dílo zdaří.

Rady pro krmení malých jedlíků
1) Počátek jídla mějte ve vlastní režii – nedovolte dítěti, aby jedlo samo, protože má hlad a to, co mu samy podáte na lžičce rychle sní.
2) Teprve až překonáte jeho počáteční hlad, dovolte mu, aby se mohlo samo účastnit krmení a mohlo to zkusit samo. Některé děti se při jídle dokáží i vztekat a vyžadovat osobní asistenci, takže vám stejně nic jiného nezbude.
3) Jestliže vám dítě sahá po lžičce, používejte dvě – jednu mu ponechte k dispozici. Lžička by měla být širší a z plastového materiálu, aby si s ní dítě neublížilo. Svou lžičkou ho i při jeho neobratných pokusech krmte.
4) Pro dítě se často stává z jídla hra. Bývá natolik zaujaté samostatným nabíráním a úporným nošením do úst, že přestane mít o jídlo zájem z důvodu hladu. Snadno poznáte, kdy má dost.
5) Dítě by mělo mít u stolku své místo – svou „jídelní“ židli. Když už je dítě větší, pochopí význam tohoto jeho „trůnu“ a ví, že jakmile ho maminka usadí, brzy dostane své vytoužené pochoutky. Někdy se i stává, že dítě, když vidí matku připravovat pokrm, leze do židličky samo.

Jaká by měla být správná „jídelní dětská židle“?

- Dítě by v ní mělo pohodlně sedět, prostor pro sezení by neměl být příliš těsný - Jídelní židle by měla být velikostí v úrovni stolu a v úrovni, kde sedí ostatní členové rodiny. Díky tomuto důvodu by měla být dobře vyrobená, aby nebyla vratká a nemohla se s dítětem, které je někdy při jídle neposedné, převrátit.
- Nejbezpečnější je pro dítě, pokud samotná židle má upínací popruhy, jimiž může matka dítě do židle bezpečně zapnout, aby nemohlo samo vylést.
- Neměla by mít ostré hrany, o které by se dítě mohlo poranit.
- Měla by být z omyvatelných materiálů, nejlépe i sedák, který dítě snadno pobryndá či polije.
- Měla by obsahovat malý pultík, kam může matka odložit misku či hrneček a který zároveň plní funkci zábrany přepadnutí dítěte ven.

Máme pro vás tip spojený se zajímavou soutěží! Právě teď se můžete zapojit do soutěže o jednu „jídelní“ židličku pro vaše nejmenší od firmy Chicco! Je velice praktická a vkusná. Její vlastnosti ocení i ty nejnáročnější maminky a všechny děti. Má krásný název – MAMMA a je ideální pro krmení a hraní vašeho dítěte. Sedačka židle je široká a je vyrobená z polstrovaného materiálu. Polstrování je omyvatelné, potah je snímatelný. Židle má šest nastavitelných poloh a tím je použitelná pro jakoukoliv výšku stolu. Sedačka je nastavitelná do tří poloh, také opěrka nohou je nastavitelná pro větší pohodlí dítěte. Velký stolek má dvě nastavitelné polohy a po sejmutí ho lze pro lepší skladnost zavěsit na zadní nohy stoličky. Na spodní straně stolku je výlisek, který zabraňuje sklouznutí dítěte ze židle. Pokud dítě sedí na židli, má být vždy připoutané bezpečnostními pásy.
Máme pro vás právě teď připravenou tuto skvělou židli MAMMA od Chicco v soutěži! Pročtěte si soutěžní otázku a pokuste se o štěstí!
Reklama