I když to tak možná nevypadá, je tady jaro a Velikonoce přiměly mnohé hospodyňky k radikálnímu jarnímu úklidu. Je zajímavé, že všechny větší svátky vyvolávají ve většině rodin úklidovou horečku. Takový letní úklid nebo podzimní úklid, to naše tradice nezná. Asi protože se předpokládá, že normální stav je stálá úklidová pohotovost zesílená okolo svátků – což je čas návštěv všech možných a hlavně nemožných příbuzných.
Ne všechny hospodyňky se však před svátky dřou s generálním úklidem, jako je smejčení pod a za skříněmi, pod koberci, drátkování parket, mytí oken, praní záclon a závěsů. Raději si svátky pěkně vychutnají a užijí si své dny volna. Jarní úklid pak s klidem nechají na pozdější, méně hektický čas povelikonoční. Patříte mezi ně také? Ještě než si vykasáte rukávy, přečtěte si několik praktických rad:

Jak se připravit na jarní úklid?
Rada 1: (Je nejdůležitější!) Naplánujte si, kdy s úklidem začnete. Pokud možno i s nasazením drobného násilí vyeliminujte z bytu nebo z domu v této době všechny možné prudiče a kibice, kteří by vám nepomohli, ale zato by vám byli neustále v patách a upozorňovali vás na to, jak to děláte špatně a na co nesmíte zapomenout. Také bez milosti vypoklonkujte ty, kteří by sice mlčeli, ale stejně by pomocnou ruku k dílu nepřiložili. Naopak zorganizujte práci těm, co pomůžou, hlavně větším dětem, a to i pod pohrůžkou tělesných trestů.
Rada 2: Při veselé hudbě jde všechno lépe. Pusťte si oblíbené písničky a pokud možno si při práci zpívejte. Zaženete tím tu strašnou nechuť uklízet. Možná k tomu přidejte i nějaké grotesky, nejlépe ty nejtrapnější. Uvidíte, jak bude práce rychle ubývat.
Rada 3: Hlavně se nesnažte dělat deset věcí najednou. Neuděláte ani jednu pořádně. Ale pokud máte málo času, aspoň budete mít pocit, že jste všemu věnovali aspoň nějakou energii. Využijte co nejvíc domácích pomocníků, rozpomeňte se na všechny možné reklamy na čističe, slídiče, mopy, hadry, běloskvoucí prádla a mistra Propera a na babičku, co si doma udělala nečekaný mejdan. Když přijde návštěva a efekt nebude takový, jaký by měl být, sveďte to na omámení vaší mysli reklamou. Můžete společně zanadávat na výrobce prostředků a na reklamní slogany se slovy „Takových peněz a dřiny…“
Rada 4: Pokud se vám vyloženě uklízet nechce, neuklízejte. Řekněte si, že vás se jarní úklid netýká. Nezvěte žádné tchýně, co mají aprobaci okresního hygienika, a lebeďte si ve svém hnízdečku, ve kterém je trocha nepořádku normální.
Reklama