Je známo, že dětská kůže, na rozdíl od kůže dospělých, je méně odolná vůči zevním vlivům. Je to způsobeno nedokonalým ochranným kožním pláštěm a snadnějším průnikem látek kůží. Navíc, v oblasti plenek se často vytváří neprodyšné prostředí, které vede ke zmnožení bakterií, kvasinek a k následnému vzniku opruzenin. Proto je nezbytné, aby u zdravé dětské kůže byla dodržována určitá preventivní opatření:

1) nekoupat děti denně, používat přípravky pro dětský věk
2) řádně máchat prádlo, aby v dětském oblečení nezůstávaly zbytky saponátů
3) oblékat děti do volného, vzdušného oděvu z přírodních materiálů
4) co nejvíce omezovat kontakt s okolními dráždidly (laky, saponáty…), protože hrozí nebezpečí podráždění kůže
5) udržovat u miminka plenkovou oblast suchou a čistou

Také dětská kosmetika má splňovat tyto zásady, aby kůži neškodila, umožnila přirozené dýchání, zachovala přirozenou vláčnost, hebkost kůže, neobsahovala alergizující složky.
Maminky často řeší otázky kolem pokožky dítěte, péče o ní a prevence proti nežádoucím opruzeninám. Naším tipem na správnou kosmetiku pro děti je dětská kosmetika Johnson´s baby od firmy Johnson & Johnson, která je vhodná k preventivnímu ošetření zdravé kůže a je určená již pro novorozenecký a kojenecký věk.

Některé rady při koupání a přebalování dítěte:
1) U přebalování chlapečka prosákne moč téměř všude, proto se při každém přebalování musí osušit i zadeček, aby se neobjevily opruzeniny. Chlapeček často začne močit, jakmile ho rozbalíte, proto chvilku počkejte a přidržte mu plenku na bříšku. K ošetření kůže miminek při přebalování je vhodný textilní navlhčený ubrousek Johnson´s baby. Nahradí vám namočenou žínku a rovnou miminku pokožku ošetří jemnou směsí ochranného krému a oleje.
2) Při očistě genitálií chlapečkům při mytí či koupání přetahujte předkožku. I když je chlapeček ještě hodně malý, lékaři doporučují začít s hygienou i v tomto nejintimnějším místě co nejdříve, je to prevence různých nepříjemných a bolestivých zánětů. Očistěte penis, utírejte jej směrem od těla. Potom jemně a bez násilí přetáhněte předkožku dozadu a opatrně utřete.
3) Při očistě genitálu u holčiček genitál omyjte, ale nesnažte se omývat jej uvnitř. Utírejte vždy od předu do zadu, aby se choroboplodné zárodky nedostaly z konečníku do vulvy.
4) Při přebalování nechte dítě ležet na chvíli na vzduchu, aby se „provětralo“. Pro mnoho dětí je jejich nahota velmi zábavná a pocit volnosti jim často přináší až rozvernou náladu. Pokožku v okolí genitálu při „větrání“ natřete krémem proti opruzeninám od Johnson´s baby.
5) V případě, že se u dítěte na hlavičce objeví mazové odlupující šupinky, potřete je dětským olejem Johnson ´s baby. Olej nechte působit 12 až 24 hodin a až potom dítě jemně učešte, aby se šupinky uvolnily. Nakonec mu umyjte hlavu dětským šamponem Johnson´s baby. V případě, že šupinky nezmizí a vypadají infikovaně, poraďte se s dětským lékařem.

Pokud máte rádi kosmetiku od Johnson´s baby, můžete zrovna vyzkoušet nový olej s aloe vera. Není jen pro pokožku miminka, ale i pro maminky. Olej naneste hned po koupeli na mokrou pokožku, minutku počkejte a pak pokožku osušte ručníkem. Díky své lehké konzistenci nezanechá olej na pokožce mastný povlak. Vaše pleť bude sametově hebká a jemná. Olej můžete také přidat přímo do koupele jako změkčující a ošetřující přípravek nebo jej použít při odličování make-upu. Většina žen má jeden společný sen – nádhernou a jemnou pokožku. Pokožku tak hebkou, jako má malé dítě. Proto nejdůležitější prvek péče o pleť je udržet pokožku dostatečně hydratovanou. Jedním z nejúčinnějších přípravků je dětský olej Johnson’s baby, který při aplikaci na mokrou pokožku uzamyká 10krát více vlhkosti v pokožce než běžná tělová mléka nebo krémy.

Odborná spolupráce Johnson & Johnson a MUDr. Hana Boučková, dětské kožní odd. FN Brno
Reklama