Ve čtyřech měsících může miminko zkoušet jíst pevnou stravu, pokud je však kojené a dobře prospívá, začíná se s příkrmy až kolem šesti měsíců. V období šesti měsíců začíná jíst většina dětí zeleninové polévky. První sousta ze lžičky jsou jen jakýmsi seznamováním s něčím jiným než s mlékem, které znalo doposud. Maminka musí s příkrmem začínat opatrně, protože malé dítě si na jiné jídlo než mléčné musí zvykat.
Je lepší podávat dítěti nový pokrm přes den, vyhnete se tak tím možné neklidné noci a možnou alergickou reakci zpozorujete okamžitě.
Na dítě krmené lžičkou se nesmí spěchat. Každé miminko není výstavní jedlík, navíc první sousta mu mohou dělat problémy, protože je to něco nového.

Jak správně dítěti podávat jídlo lžičkou?
1) Dejte dítěti bryndáček a pohodlně jej držte na klíně nebo usaďte v lehátku či „jídelní židli“.
2) Naberte na lžičku trochu jídla, stačí jen na lžičku.
3) Vložte dítěti lžičku mezi rty, aby mohlo jídlo ze lžičky vysát. Je chybou dávat dítěti lžičku až do úst, jídlo vzadu na jazyku by je nutilo ke zvracení.
3) Připravte se na to, že jídlo podávané lžičkou dítěti hned nemusí chutnat a na nezvyklou chuť může reagovat prskáním a vyplivováním. Obrňte se trpělivostí.

Nový pokrm podávaný lžičkou může dítě překvapit, nemusí hned jíst ukázkově, většinou je to spíš naopak. Jídelní rituál se někdy může protáhnout až na hodinu. Je dobré dítě povzbuzovat. Někdy se stává, že miminko vystrkuje jazykem jídlo ven. Pokud u toho nepláče, není to známka nechuti, setřete jídlo lžičkou kolem úst a dejte mu je zpět do pusy mezi rty. Na zkoušení nové chuti je dobré namočit čistý prst do jídla a strčit je dítěti do úst. Dítě si prst s novým jídlem ocucá a jestliže neprotestuje, můžeme začít s krmením.

Dobrým pomocníkem při krmení miminek a batolat je speciálně k tomu vytvořený talířek či miska. Naším tipem je jídelní set Chicco. Jídelní misky a talíře jsou z plastu s veselým potiskem. První dětské příbory jsou vytvarované pro uchopení neohrabané ručičky, pokud si je dítě chce držet samo a lžičky jsou tak zaoblené, aby potrava vhodně dítěti sklouzla do úst. Lžičky jsou většinou silikonové a měkké, šetrné, nezraní dětské dásně a zoubky. Praktické jsou jídelní misky Chicco, které mají zespoda přísavku, takže je dítě nemůže shodit ze stolu. Někdy se doba jídla trochu protáhne a tak mnohé maminky ocení termomisku Chicco udržující jídlo v připravené teplotě. Díky prostoru pro teplou vodu je jídlo udržováno v teple a vydrží déle teplé. Tato termomiska má také přísavku, takže na stole drží a malý nezbeda misku, k velké radosti maminky, neshodí na zem. Termomiska se nemyje v myčce a je nevhodná pro ohřev v mikrovlnné troubě.
Právě soutěžíme o pět jídelních misek Chicco se spodní přísavkou pro vaše nejmenší! Odpovězte na soutěžní otázku a vyhrajte! Třeba budete mít štěstí právě vy!
Reklama