Severoitalské město Verona, které se nachází téměř co by kamenem dohodil od nádherného Gardského jezera a mohutně se tyčících Dolomit, je odedávna magnetem turistů z celého světa. Město, kde najdete památky snad všech historických stavebních slohů, však přitahuje pozornost tisíců zvědavců především proto, že sem byl zasazen děj slavného Shakespearova milostného dramatu Romeo a Julie.
Tihle dva nešťastní milenci jsou dneska vedle Arény jedním z nejpodstatnějších obchodních artiklů města a kdo by se ve Veroně nezašel podívat na balkon, pod nímž Romeo vyznával lásku své Julii, ten jako by tam ani nebyl. Ti nejfanatičtější obdivovatelé Romea a Julie se mohou vydat na turistickou trasu, která začíná u údajného Juliina domu ze 14. století na Via Capello (zde se nachází pověstný balkon a bronzová socha Julie s osahaným ňadrem), vede kolem domu Romea na Via Arche, pokračuje přes dvě další ulice pojmenované po milencích Via Amanti a Vicolo Amanti a končí u Juliiny hrobky ve starobylém kapucínském klášteře za městskými hradbami. Zde, v ponuré kobce, stojí prázdný otevřený sarkofág z červeného mramoru – symbol tragické lásky Romea a Julie.
Jestli máte zálibu v milostném příběhu nenaplněné lásky Romea a Julie, určitě vás zaujme zajímavá stejnojmenná internetová stránka R & J, kde najdete odkazy a zajímavosti týkající se různých divadelních, filmových, hudebních i výtvarných zpracování osudového dramatu. A víte vůbec, že Shakespeare není tím, kdo celou tuhle podivnou příhodu s mnoha zápletkami a nešťastným koncem vymyslel? Příběh pochází z dávné historky, kterou jako první sepsali Italové Da Porto a Della Corte v 16. století právě ve Veroně – ve městě, které Shakespeare nikdy nenavštívil, a přesto dokázal tomu příběhu vštěpit takovou opravdovost.
Reklama