Podávání ovoce (po čtvrtém měsíci a u kojených dětí po pátém měsíci) patří k prvním krokům zvykání dítěte na jinou než mléčnou stravu. Dítě je často příjemně překvapené a udivené, že má v ústech něco jiného než mléko. Matka však musí zpočátku vybrat správné druhy ovoce. Nejprve je dobré vyzkoušet sladká jablka bez slupky, meruňky, broskve bez slupky, vymačkané hroznové víno, mrkev. Příkrm se podává lžičkou!
Nejlepším prvním ovocem podávaným dětem u nás jsou jablka, která se dají snadno nastrouhat na umělohmotném struhadle. Pozor na kyselá jablka a jiné kyselé plody! Organismus miminka na ně může reagovat různě! Pokud dítě není na takovou stravu zvyklé, může se „osypat“ pupínky – kopřivkou. Dalším vhodným ovocem pro začátek je hroznové víno. Musí se ale dokonale umýt a vymačkat, aby ve šťávě nebyla zrníčka nebo slupky. Pro zpestření lze dítěti nabídnout pomeranče a banány, ale vždy je dobré přidat jen jeden druh a sledovat, co „to udělá“.
Mělo by se proto vždycky začínat s ovocným příkrmem po troškách, aby si dítě zvyklo na novou chuť. Pozor na ovoce, které obsahuje zrníčka! Kojenci mohou doplatit na větší množství syrového ovoce kopřivkou a nebo jiným typem reakce, může se objevit i atopický ekzém. Druhy ovoce, které jsou dráždivé: rybíz, jahody, kiwi, pomeranče, grepy a někdy i ananas. Kyselejší ovoce je dobré trochu podusit a zmírnit tím kyselost.
Jedna moje kamarádka dala svému kojenému dítěti po čtvrtém měsíci nastrouhané jablko. Bylo sladké, chlapeček byl velký jedlík, snědl ho jako malinu, klidně by si dal ještě další dvě. Večer mi volala kamarádka celá vyděšená a naštvaná, že při přebalování zjistila, že na místo klasické žluté stolice mělo její robátko v plence zelený brčál. Navíc si stěžovala na nepochopení manžela, kterému vyděšená plenku schovala, aby posoudil její důvod k nervozitě a zaujal k ní nějaký postoj. Nedočkala se ničeho. Manžel jí vynadal, že ho „otravuje“ nejen s prdy, krkáním, blinkáním, ale i s h….

Jakou máte zkušenost s ovocnými příkrmy? Jaké mělo vaše dítě reakce? Máte nějakou dobrou radu? Napište nám o tom.