K potěšitelnému zjištění v oblasti rodičovství přišli sociologové v Americe. Dnešní tátové se věnují svým dětem více, než se v této oblasti činili jejich tátové a tátové jejich tátů. Přesto je to však o poznání méně hodin, než svým potomkům věnují matky, a to obvykle i přesto, že jsou stejně (nebo více) zaměstnané.
Většina času, který otcové věnují svým dětem, připadá na víkend. Podle odborníků z michiganské univerzity stráví tatínci s dětmi (do 12 let) průměrně 2,5 hodiny denně během pracovního týdne, zatímco o víkendu jim věnují asi 6 hodin denně. Tento čas zahrnuje veškeré činnosti od hraní si s dětmi, pomáhání s úkoly, koupání, krmení nebo prostě to, že jsou spolu. Zatímco ve všední dny tak děti stráví se svými otci třetinu času, co jsou s matkou, o víkendech je rozdíl pouhých 13%. Zajímavé je zjištění, že v rodinách, kde příjem matky tvoří minimálně polovinu rodinného příjmu, stráví děti o víkendu o 48 minut více s otcem. Podle výzkumníků je sice dobrá zpráva, že muži více pomáhají s dětmi, když je manželka pracovně více zaneprázdněna. Zato za minus stále ještě považují to, že mužům se jaksi nechce do tradičně „ženských“ domácích prací jako je praní, mytí nádobí nebo péče o miminka. A přitom i to by někdy docela bodlo. I když i tady se vyskytují stále častěji světlé výjimky, některé dokonce v podobě „mateřských“ otcovských dovolených.
A ještě jedna věc. Otcové s vysokoškolským vzděláním údajně stráví v průměru o 17 minut denně více času se svými dětmi než tátové méně vzdělaní. Na druhou stranu se ukázalo, že tatínci, kteří více vydělávají, mívají na své děti méně času, než ti, co mají nižší příjmy.
Uvedené údaje jsou sice z výzkumu provedeného v USA, ale situace u nás bude zřejmě dost podobná. Jak to chodí u vás doma? Napište nám svoje postřehy a zkušenosti s tatínky vašich dětí.
Reklama