Jestliže si dětičky ještě před nějakými pár desítkami let vystačily s hračkami v podobě vyřezávaných koníků a hadrových míčků, dneska už je rohlíkem neopijete. S autíčky na setrvačník se jděte bodnout, převlíkací panenky si strčte za klobouk, plyšák je dobrý leda tak do postele před usnutím… na začátku třetího tisíciletí si děti chtějí hrát jinak. Interaktivně. A výrobci i vývojáři je v tom mohutně podporují.
Jednou z okolností, která se podílela na současném boomu „IT hraček“ je také mohutný nástup počítačů do domácností. Začalo to PC hrami (v nabídce od slaboduchých stříleček až po naučně-poznávací CD ROMy využitelné i ve školní přípravě). Ale teď je tu něco ještě mnohem zajímavějšího, o co se zaručeně budou přetahovat s dětmi i jejich hraví rodiče. Protože tyhle hračky nabízejí víc, než jen zábavu. Pro příklad se pojďme podívat na trojici výrobků řady Intel Play – elektronický mikroskop QX3, zvukový morfer a kapesní kameru-digitální fotoaparát v jednom. O využití mikroskopu není pochybností, protože děti tak rády cokoli zkoumají a pozorují. Tady mají šanci na monitoru sledovat jakýkoliv předmět (od muší nožky přes drobky od snídaně až po vlastní oko) ve zvětšení 10, 60 a 200, obrázek si nahrát, upravovat, dobarvovat a pak ho třeba ještě poslat kamarádům e-mailem. Věcička s podivným názvem zvukový morfer umožňuje nahrávat hovor nebo jakékoliv jiné zvuky a pak je všemožně upravovat v PC, ale také třeba poslouchat muziku přes sluchátka. Pocket PC camera je internetová kamera a digitální fotoaparát v jednom, která dovede zaznamenat až 128 obrázků nebo 2 minuty videa. S výsledky své práce si pak děti opět mohou libovolně hrát na kompjůtru, upravovat je, ukládat a posílat elektronickou poštou. Myslím, že zrovna o tuhle věcičku by mohla být doma docela rvačka, protože i dospělí by si s ní dovedli pěkně pohrát. Všechny tři hračky jsou určeny pro děti od 6 let a jejich cena se pohybuje od 2 500 do 5 000 korun. Více o nich se dozvíte tady.
Když už jsme u těch „chytrých“ hraček, tak se podívejte taky na neobvyklou panenku, která byla představena minulý čtvrtek v Tokiu. Tohle robotí miminko se prý dokáže chovat jako opravdové batole, můžete je dokonce učit mluvit a lézt. Hračka by se měla objevit na japonském trhu v říjnu a měla by stát kolem 240 dolarů.