V poslední době se množí případy vloupání do bytů za přítomnosti majitelů. Zloději už nečekají na víkendy, dovolené nebo na to, až dopoledne bude byt prázdný, když všichni odejdou do práce a do školy. Museli by se totiž potýkat se zámky a závorami. Daleko jednodušší je jakoukoli kartou nebo šroubovákem odklapnout západku od bytu, jehož dveře jsou jenom zabouchnuté. A tak se vám může stát, že vy s celou rodinou v klidu spíte a mezitím ve vašem bytě pobíhá zlodějská parta a bere, na co přijde - podle policie ČR to není nic neobvyklého.
Pokud se nevzbudíte, JENOM vás okradou. Když se vzbudíte, tak… Policie tvrdí, že většinou utečou, ale ve stresové situaci nebo na evidentně slabšího protivníka mohou zloději i zaútočit. Při těchto informacích jistě většině rodičů zatrne. Představí si, co se asi všechno mohlo stát, když šli naposledy do kina a nechali děti samotné doma.
Jak můžeme děti před podobným nebezpečím ochránit? Vyšetřovatelé takových krádeží tvrdí, že se většinou jedná o náhodný výběr, zloději prostě vniknou do domu a pak zkouší, který byt jde jednoduše otevřít. Pokud jsou dveře jenom zaklapnuté, je jejich otevření otázkou několika vteřin. Je tedy třeba dveře důsledně zamykat. Zamkněte při odchodu zvenku a řekněte dětem, kde je klíč, aby si v případě nebezpečí uvnitř bytu, například požáru, mohly zevnitř otevřít. Když chcete být opravdu klidní, můžete dveře opatřit ještě dalším bezpečnostním zámkem, který můžete zvenku otevřít svým klíčem.
Pokud si ale chcete být jisti nejen bezpečností svých potomků, ale potažmo i celé domácnosti, domluvte se s nějakou zodpovědnou osobou, že u vás doma s dětmi počká a bude bdít, dokud se nevrátíte domů, bude svítit, pouštět televizi a nebo poslouchat rádio. Jak totiž vyšetřovatelé radí, je vhodné jako prevenci proti tomuto typu vloupání nechat v bytě svítit nebo hrát třeba rádio, ať už tam jste a spíte, nebo jste si na chvíli odskočili k sousedce. Když nic jiného, taková očividná přítomnost bdících „domácích“ zloděje pravděpodobně odradí.