Obecně platí, že vztahy matek a dcer jsou napjatější než vztahy matek se syny. S dcerami se soupeří, synové se bezvýhradně milují. Ale i ve vztahu matka-syn dochází ke kritickým momentům. Jedním z nich je, když si syn najde partnerku. Pravděpodobně není na světě matka, která by tuhle situaci zvládla bez zachvění, ale v případě, že je dívka vyhovující, lze se s tím možná smířit. Ale někdy to prostě nejde. Jako v následujícím příběhu:
Máme dvě děti, dceru a syna. Oba jsou dospělí a syn je dokonce ženatý a má vlastní děti. Když jsem se seznámila s jeho budoucí ženou, moc se mi líbila a jejich vztah jsem podporovala. Soňa byla pěkná, chytrá a cílevědomá mladá žena. Studovala vysokou školu a mně připadalo, že to bude ta pravá, nejen pro syna, ale i pro mě jako pro tchyni. Po nějakém čase mi začalo připadat, že moje budoucí snacha je cílevědomá až příliš. Že na svou kariéru – začala v té době samostatně podnikat – a na peníze myslí více, než je zdrávo, a že je taková nejen ona, ale začíná být takový i můj syn. Měli jsme spolu vždycky pěkný vztah, asi jsem ho trochu rozmazlovala, ale byl to hodný a citlivý kluk, nikdy jsem u něho nepozorovala takovou citovou prázdnotu, jakou projevoval po boku Soni. Snažila jsem se na něho působit, ale bezvýsledně, vzali se a syn se mi najednou vzdálil tak, že už k němu nedokážu najít cestu.
Tradiční hodnoty a základy slušnosti, ve kterých jsme se děti snažili vychovat, úplně opustil. Jeho kariéra stoupá strmým směrem stejně jako kariéra jeho ženy, oba se topí v penězích, za které bohužel platí i hlídačku ke svým dvěma malým dětem. Soňa musí pracovat a já jí připadám jako neodpovědná osoba, přestože jsem už v důchodu a o děti bych se ráda starala.
Postavili jsme s manželem za cenu velkých obětí dům pro své děti, který jsme bohužel nechali přepsat na syna. Přestože je dům velký a klidně by se do něj vešly dvě rodiny, nenechá u sebe bydlet svou sestru, přestože tak jsme to s manželem vždycky mysleli. Letos nás ani nepozvali na Vánoce, přestože celá Sonina rodina u nich byla. Nechci, aby to vypadalo, že na Soňu žárlím. Je přirozené, že muži se spíše přikloní do rodiny své ženy, ani mi nevadí, že zavrhuje nás jako rodiče, je mi spíš líto, že Soňa z něj udělala úplně jiného, bezcharakterního člověka.
Martina

Máte podobné zkušenosti? Jste matka a syn se od vás odvrátil, nebo jste snacha a bojujete se svou tchyní o manželovu přízeň. Napište nám své názory.
Reklama