Milá Romano, podobný problém máme u nás doma, s tím, že já jsem ten, kdo „věčně nemá chuť“. Jsme s ženou už přes deset let, máme dítě a v našem manželství vlastně všechno klape. Všechno, až na sex. Strašně mě to mrzí, mám kvůli tomu pocit hrozného provinění, ale když večer dojde na věc, cítím, že se mi prostě nechce. V takové chvíli se mi vlastně chce jenom spát. Přitom se s manželkou rád mazlím, rád se jí dotýkám. Její tělo mě přitahuje, navíc ona je fakt moc hezká a vím, že i jiným mužům se líbí. Takže za tím není něco jako „nepřekonatelný odpor“.
Mnohokrát jsme o tom doma mluvili. Žena měla pochopitelně dlouhou dobu strach, že se mi už nelíbí, a čas od času ji napadlo, že se prostě realizuju jinde. Ale tak to není, já jsem své manželce opravdu nikdy nezahnul (a myslím, že ona mně taky ne). Možná bude na vině spíš moje psychika, protože trpím depresemi a z tohoto důvodu už delší čas užívám léky. Mluvil jsem o svých problémech i s lékařem a ten mi potvrdil, že tato nemoc může opravdu vést k poklesu chuti na sex.
Bohumil

O vyjádření k tomuto problému jsme poprosili sexuologa MUDr. L. Daneše, který říká: „Obvykle to v páru bývá muž, kdo si stěžuje na to, že manželka se s ním nechce dost často milovat. Ale samozřejmě jsou známy i opačné případy. Kromě toho, že někteří lidé už jsou prostě takoví od přírody - bez elánu, energie a apetitu- , pak bývá nejčastěji za problémem poklesu sexuálního zájmu o manželku klasický manželský stereotyp, vztahové problémy, starosti v zaměstnání nebo jiná žena. V některých méně častých případech se potom může jednat o zdravotní problémy, od snížení hladiny hormonů až třeba po nějaké onemocnění jako např. cukrovka. Je tedy vhodné, aby muž, který má problémy se sexuální apetencí, zašel za odborníkem – sexuologem, který provede všechna potřebná vyšetření a v případě, že například zjistí nedostatek hormonů, je možné jejich doplnění pomocí léků nebo injekcí. Každopádně by manželé měli o takových věcech spolu mluvit a pokud se muž sám nemůže k takovému kroku, který pro něj pochopitelně není zrovna příjemný, odhodlat, měla by ho žena k návštěvě lékaře nenásilně popostrčit. Někdy si takový muž ani sám neuvědomuje, jak moc tento problém jeho manželku trápí.“
Reklama