V auditoriu na Ženě-in jsem si přečetla stesky jedné mladé ženy, které manžel čte všechny její maily a vzkazy na internetu. Já sice nežiju v zahraničí jako ona, ale můj příběh se tomu jejímu dost podobá. Mám tříletou dceru a jsem na mateřské dovolené. Manžel podniká a tak si už dávno pořídil domů internetové připojení. Před několika měsíci mi jedna kamarádka vyprávěla, jak bezvadné je pokecat si s lidmi z celého světa na ICQ (mezinárodní komunikační server – pozn. red.) a abych si ten program stáhla domů. Udělala jsem to, jak mi řekla, a od té doby jsem byla na internetu každou volnou chvíli. Zařídila jsem si také soukromou mailovou schránku, do které se dostanu jen já sama pomocí hesla. Mám spoustu nových přátel, párkrát jsem dokonce prožila něco jako milostné vzplanutí… dostávala jsem milá psaníčka a SMSky, prostě romantická náplast na zplundrovanou dušičku ženy v domácnosti. Kdo z vás to zná, snad mě neodsoudí.
Jenže jednoho dne se stalo, že můj manžel na tenhle můj soukromý svět přišel a bylo zle. Strhla se šílená hádka, při které na mě křičel, že mi ty moje milence zatrhne. Ptal se, na co potřebuju mít svojí soukromou mailovou schránku, když máme naši společnou. A s kým si to píšu a co? Následovalo potupné představení, při kterém jsem musela za jeho asistence otevřít vlastní poštu a ukázat mu své maily. Hodně z nich bylo v angličtině, kterou můj muž ovládá velmi špatně, takže jsem ještě zažila to ponížení, že jsem mu musela některé pasáže předčítat! Bylo to strašné a nikomu bych nepřála to zažít. Pak mi řekl, že ode dneška smím na internet jen v jeho přítomnosti a zamkl modem do šuplíku. Zabavil mi i mobilní telefon, že ho stejně nepotřebuju, když jsem pořád doma s děckem. Nikdy nezapomenu, jak na mě v hádce křičel, že jsem děvka a že nebýt toho dítěte, tak mi dávno sbalil kufry. Když se trochu uklidnil, zahájil tichou domácnost a mluví se mnou jen o tom, co je potřeba zařídit a tak. Na počítač nesmím. I tenhle mail píšu od své kamarádky z práce.
Jsem z toho všeho zoufalá a strašně zmatená. Nemyslím si, že bych se tak strašlivě provinila. Nebyla jsem mu přece s nikým nevěrná? Myslíte si, že je moje manželství v koncích? Má právo se ke mně chovat takhle majetnicky? Může se to mezi námi ještě někdy spravit?

Z. D.