
Podle pediatrů a autorů knížek pro maminky je metoda, jak dítě naučit spát v noci, poměrně jednoduchá, avšak vyžaduje od rodičů velkou dávku trpělivosti a sebeovládání. Zásadou číslo jedna je, držet se kategoricky toho, že dítě dostane naposledy najíst před spaním (nejpozději kolem desáté večer). Pak už následuje nejnepříjemnější část „výcviku“. Až do rána by dítě nemělo jíst (resp. pít) nic, ani když bylo dosud zvyklé budit se každou druhou hodinu na kojení. Nejvíc si v této fázi užije maminka. Je jen na ní, aby probuzeného řvoucího potomka utišila a uchlácholila bez použití potravy (nejčastěji hlazením, vlídným slovem, držením za ruku, zpíváním…) V této fázi obvykle dost trpí partnerské vztahy, protože i nejtrpělivější otec po pár takových nocích ztrácí nervy a stěhuje se s peřinou do obýváku či do kuchyně. Hlavní je ale nenechat se odradit počátečními neúspěchy a nepolevit. Asi po týdnu by vám mělo být odměnou sladce chrupkající miminko s normálním spacím režimem.
Zeptaly jsme se maminek na jejich zkušenosti s nočním (ne)spaním jejich dětí a zde jsou jejich názory:
Lucie, syn 11 měsíců: „Právě tuhle metodu jsem se snažila použít u našeho syna, ale bez velkého úspěchu. Pak mi jedna maminka v parku poradila trik, že dává svému miminku v noci na ošizení trochu čaje. Zkusila jsem to a můžu říct, že to funguje. Posledních pár měsíců už se konečně vyspíme!“
Alžběta, syn 10 měsíců: „Moje dítě je jako Otesánek a i když se večer hodně nají, má už za pár hodin strašlivý hlad. Nedovedu si představit, že bych mu nedala aspoň dvakrát za noc napít. Asi by zbořil dům. Takže u nás se v noci moc nespí…“
Jolana, dcera 8 měsíců: „Moje dcera je asi po mně, protože hrozně ráda a často spí. Nemusela jsem na její noční spaní používat žádné triky ani metody, prostě od dvou měsíců spí s výjimkami od desíti večer do šesti ráno.“
Nový komentář
Komentáře
Simba — #3 to aj ta nase
My jsme taky měli štěstí, dcera od narození měla klidné noci, nebudila nás a krásně spinkala.