„Milá redakce, ráda bych u vás nebo u vašich čtenářek našla radu, jak vyřešit můj veliký problém,“ napsala nám čtenářka z Hradce Králové, která si nepřála zveřejnit své jméno. Po dohodě s ní vám nabízíme část jejího životního příběhu, který je důkazem o tom, že víra v Boha nemusí být vždy jen zdrojem radosti a uspokojení, ale také nemalého trápení.
„Musím začít tím, že já i můj přítel jsme věřící. Já osobně jsem vyrůstala v rodině, kde byla láska k Bohu součástí každého dne, a to i přesto, že dřívější režim nebyl něčemu takovému příliš nakloněn. Když jsem se seznámila s M., imponoval mi jeho obrovský zápal pro všechno, co se týká víry. Připadal mi takový zvláštní, jedinečný v tomhle materialistickém světě. Náš vztah trvá už skoro dva roky. Vím, že jsem si nemohla vybrat líp. Je milý, pozorný, inteligentní a také velmi zdrženlivý. Problém se vyskytl ve chvíli, kdy jsem navrhla, že bychom mohli bydlet spolu, protože se moji rodiče natrvalo odstěhovali na chalupu a moji ostatní sourozenci již s námi nebydlí. Čekala jsem, že bude M. nadšený, ale on mi řekl, že si myslí, že na takové intimní sblížení je ještě dost času a že se mnou bude bydlet až po svatbě. Prý by nás společné soužití pouze lákalo k nemravnému životu a on vyznává zásadu, že sex je možný až v manželství. Jsem sice také vychovaná v úctě k Bohu, ale trochu mě tenhle jeho názor vyděsil.
Nikdy dřív jsme spolu o sexu tak otevřeně nemluvili a je pravda, že nic víc než polibek mezi námi zatím neproběhlo. Přiznám se, že moje názory jsou v tomhle ohledu dost jiné a že jsem ani na chvíli nepřemýšlela o tom, že bych se měla se svým přítelem poprvé milovat až po svatbě. Navíc mám pocit, že po naší rozmluvě se změnilo jeho chování ke mně, začíná být podezřívavý a odtažitý. Přitom vím, že mě má rád a že se mu líbím i jako žena. Moc se tím trápím a mám strach, že mezi námi vzniká nepřekonatelná propast. Může se naše společná víra takhle obrátit proti našim citům? Chodím s náboženským fanatikem? Nebo má M. jenom obyčejný strach se sblížení se ženou?