Pro lidstvo, jež si ho obestřelo mýty a symboly, byl olivovník vždy zdrojem dobra. Nejprve se jeho oleje používalo pouze k léčení a v kosmetice (k zjemňování pleti). Teprve později nastala a dodnes trvá jeho éra nejslavnější olejniny v potravinářství. Nejkvalitnější druh olivového oleje je čistý téměř bezbarvý a získává se ze zralých oliv, z nichž se vytlačuje pouze vlastní vahou. Pak se olivy lehce stlačí a vypouštějí další dávku nažloutlého nebo zelenožlutého oleje. Dalším, nyní už tepelným zpracováním za zvětšeného tlaku se z oliv lisuje stolní olej, u nějž je třeba filtrace. Pro technické účely se ze zbytků konečně lisuje ještě "dřevěný" olivový olej.
Zelené olivy se trhají před dozráním a nakládají do soli, oleje či speciálních octových marinád, potom se využívají buď jako příloha k masům nebo do salátu. Zralá oliva má modrofialovou barvu.
Z olivovníkového dřeva, které je těžké a tvrdé se zajímavou kresbou, se vyrábí umělecké předměty. Tak jako celá starořecká kultura tvoří i olivovník jeden ze základních pilířů naší evropské civilizace. Pro svůj bohatý obsah vitamínů zůstává stále perspektivním zdrojem rostlinných tuků i pro budoucí generace.
Nataša Velenská
Nový komentář
Komentáře
Ťapina — #9 ja take
Ťapina: to jo, v Pze nikomu zadnou nenechal
Andula: No ještě že žijeme dost daleko od sebe. Ještě by mi zkoupil všechny v obchodě
Ťapina: byste se o ně rvali s mým mužem.
Já olivy miluju, sním pytlík na posezení.
Simba: tak to jsme dvě, olivu bych nepozřela, ale taková rajčata, bazalku a olivový olej můžu. Nebo těstoviny jen s bazalkou a olejem, to je taky mňamka.
Olivy samotné moc ráda nemám, ale olivový olej ... některé saláty bez něho prostě nejdou.