Můžete si klidně myslet, že kondom je tu od toho, aby vás – ženu – chránil před nechtěným otěhotněním, případně před pohlavní nákazou. Poměrně slušný počet mužů se taky na pánskou ochranu tváří jako na další z ženských rozmařilostí a výmyslů, které jsou tu od toho, aby chlapům komplikovaly a znepříjemňovaly život. Přitom první „kondomy“ nevynalezl nikdo jiní než sami muži, aby se jejich prostřednictvím chránili při svých milostných záletech před nemocemi.
Bylo, nebylo, dávno tomu… Už 1350 let před Kristem si muži navlékali na penis první, zřejmě ještě velmi nedokonalé a nepříjemné prototypy pánské ochrany. O využívání této propriety Evropany, pravděpodobně Kelty, svědčí nástěnné malby ve Francii pocházející z doby kolem let 100 – 200 našeho letopočtu. Zlepšení v podobě lněného ochranného pouzdra napuštěného olejem přišlo na řadu v 16. století, díky přispění italského badatele jménem Gabrielle Fallopius. V 18. století byla nedokonalá tkanina nahrazena zvířecími slepými střívky, která měla lepší užitné vlastnosti. Jedním z nejslavnějších uživatelů kondomu byl v této době proslulý milovník Giovanni Giacomo Casanova. V té době byly kondomy osvíceně používány nejen jako ochrana před nemocí, ale také jako antikoncepční prostředek. Co na to tehdejší církev, to prameny nesdělují… Ale vzhledem k dnešnímu zamítavému postoji katolických kněží (v čele s papežem) k pánské ochraně lze předpokládat, že ani před více než dvěma sty lety nebylo používání kondomu ničím, čím by se muži chlubili svému zpovědníkovi. Konečně – tím by se vlastně museli současně přiznat i k prostopášnému životu a mimomanželskému styku, což sice nebyly činnosti nijak výjimečné, ale slušelo se je tutlat.
Jak souvisí kondomy s dopravou? Nevíme, kdy přesně se do výroby kondomů pustil hrabě Zeppelin z populární Cimrmanovy hry Hospoda na mýtince (jehož první pokusy však díky přílišným rozměrům nebyly pro sex zrovna vhodné a jak známo „nehodily se než ku létání..“). Prověřeným datem je však rok 1843, který znamenal převrat v mnoha výrobních oborech – šlo o objevení procesu vulkanizace gumy neboli kaučuku. Se jménem jednoho z vynálezců (Goodyear) jsme zvyklí setkávat se spíše na pneumatikách automobilů, přesto byl tento muž u zrodu masové a tudíž i levnější a dostupnější výroby prezervativů.
Kondom dnes.V současné době je kondom podle lékařů - vedle sexuální abstinence a absolutní věrnosti - jedním z nejlepších prostředků ochrany před pohlavně přenosnými chorobami (včetně AIDS). Můžete si koupit prezervativ barevný, voňavý, malý, velký, se zdrsnělým povrchem pro zvýšení rozkoše partnerky, nebo dokonce s podobiznou zvířátka či ministerského předsedy. Objevují se kamenné i internetové obchody specializované jen na prodej kondomů (tzv. kondomérie).
Kde vzal vlastně kondom jméno? Dodnes se neví, zda se tak nazývá podle dvorního lékaře Karla II., který se měl podle jedněch jmenovat Conton, podle druhých dokonce Condom, a který se zasloužil tím, že členům panovnické rodiny rozdával ochranu, za což byl údajně povýšen do stavu šlechtického. Druhou alternativou je odvození slova kondom od latinského condus, které znamená nádržku či rezervoár. Třetím adeptem na původ slova kondom je francouzské městečko Condom.
Reklama