Dnešní doba počítačů a neustálé honby kamsi za čímsi jako by nedávala možnost oddechu a zastavení. Ale musíme si uvědomit, že tak, jak bohužel často vnímáme Vánoce my, dospělí, tak je rozhodně neprožívají děti. Pro ně není adventní doba hrůzostrašným během za dárky a nákupy, ale časem tajemného očekávání a těšení. Dospělák řekne: “Vánoce? Ani mi je nepřipomínej!“ Ale naše děti se na Vánoce těší a my jim musíme dát možnost, aby si je užily jaksepatří.
Až se tedy přiblíží ten kýžený den D, neměl by se stát jen televizním maratónem, velkovýkrmným zážitkem a bezduchou kumulací drahých dárků. Děti ocení především to, že si to užijí se svými rodiči. Že se jim maminky a tátové budou konečně zase jednou věnovat, že se vyčerpaně nesvalí po nadílce k telce a odfouknou: „Tak a je to konečně za námi...“
To správné vánoční užívání nastává už v době psaní Ježíškovi, i když děti už na Ježíška nevěří, je milé udržovat tradici psaníček za oknem, jako by to dávalo Ježíškovi možnost, že kdyby přece jenom byl, mohl by se dozvědět, že... Napětí a atmosféru Vánoc udržuje i zapalování svíček na adventním věnci. V předvánočním čase je také nezbytné provést nácvik koled, které si s dětmi zazpíváte pod stromečkem.
Na Štědrý den se netvařte uštvaně a naštvaně. Zapomeňte na všechny hádky a problémy a udělejte svým dětem vánoční pohodu. Věřte tomu, že vaše děti na všechny, i ty nejlepší a nejdražší dárky zapomenou za pár měsíců, ale na krásné Vánoce v rodinné pohodě budou vzpomínat ještě za mnoho let. Postěte se a jděte na zimní procházku. Dodržujte všechny vánoční zvyky, na které si vzpomenete: házejte střevícem a lijte olovo, sekejte do ledu a zakopávejte kosti od večeře pod stromy na zahradě nebo klidně v parku. Pod stromečkem si před tím, než se vrhnete na dárky, zazpívejte všechny koledy, které znáte. A po nadílce volejte z okna: „Děkujeme, Ježíšku!“
TÉMATA:
LÁSKA A VZTAHY