
Po Paříži lze také jezdit autobusy, kam se nastupuje zásadně u řidiče a buďto ukážete předplacenou legitimaci nebo si ve strojku označíte jízdenku sami. Tyto autobusy společně s taxi vozy mají většinou vyhrazený celý jízdní pruh pro sebe. Pařížští revizoři se neskrývají za anonymitu civilních obleků a nevybafnou na vás s pohledem a hlasem předem podezírajícím z nekalosti. Naopak chodí v oblecích, doplněných košilemi a kravatami v zeleně sladěných barvách a na hrudi se jim pyšně skví zlatá cedulka s označením "controller". Se šarmem Francouzům vrozeným vám trpělivě vysvětlí a objasní všechny taje městské dopravy a jejich věty jsou doplněny o slůvka prosím, není třeba spěchat, máme čas, klid, posaďte se a děkuji. A pak je tu rychlodráha R.E.R., která vás rychle přepraví i na vzdálená předměstí. Také Seina je důležitou dopravní komunikací, neustále je plná lodí s cestujícími a se zbožím. Někdy to vypadá, že pověstná ranní a večerní "ambouitaige", což se přesně překládá jako zazátkování, se odehrává nejen na silnicích, ale i na řece.
Paříž kavárenská je všudepřítomná. Kavárny různých cenových relací a zařízení zaplňují kdejakou ulici, uličku, bulvár, rohy a kouty, parky a vůbec volná prostranství. Židle i stolky jsou v nich řazeny po způsobu diváckých sedadel v kinech či v divadlech. Výhled na ulici se cení především. Leckde se při procházení chodníku vlastně proplétáte mezi stolky a židličkami. Pro případ deště či jiné nepřízně počasí jsou k dispozici prosklené předstupně bezprostředně navazující na samotnou kavárenskou místnost. Pařížská káva se podává v malých koflíčcích, silná, horká a sladká, já si vždy objednávala rovnou "double". Podle zákona máte právo na pohár vody zdarma, v restauraci se vám nezapočítává karafa s vodou k jídlu. Největší půvab ale mají kavárny v Latinské čtvrti a na Montmatru, kde na samotných budovách je zapsána historie kavárny ve zkratce a jména pravidelných slavných hostů či jen návštěvníků a díla, pro něž byla kavárna inspirací. Číšníci nosí pestrobarevné kalhoty a košile s vyhrnutými rukávy, šátek uličnicky zavázaný na stranu, dlouhé pruhované zástěry téměř až na zem a někde i čepice. Vše je laděno do zdání bezstarostného, usměvavého, ale přitom šarmantního a trochu rošťáckého pařížského kluka. Sedíte v kavárně, před vámi koflík horké kávy, miska s ústřicemi (jejichž počet je vždy dělitelný třemi) nebo průsvitná, křehká a rozplývající se palačinka crep v jedné z mnoha sladkých či slaných verzí. Chodník a ulice kolotá děním a jako hudební kulisa vám všude kolem plyne nádherná francouzština. Ohlédnete se vpravo a spatříte bílé věže Sacre Coeur, pootočíte hlavu a pyšně se před vámi tyčí kovová Eiffelova dáma. Zvláštní, měkké světlo a blankyt pařížského nebe rámují snovou atmosféru neskutečnosti. Vzduch kolem je nabit optimismem a radostí z okamžiku. Taková je Paříž.
Nataša Velenská
Nový komentář
Komentáře
Já se chystám do Paříže s přítelkyní za měsíc a už se nemůžeme dočkat, na https://jacestovatel.cz/media/kam-zajit-v-parizi-a-co-videt-za-pamatky jsem našel spoustu míst které navštívit, ale o dopravě jsem toho moc nenašel. Jak je to prosím s mhd, dostanu se metrem kamkoliv?
Paříž bych moc ráda viděla.
S tím jizdnímpruhem pro busy je to fajn, v Pze to bylo jen po povodních, dkyž jezdily autobusy místo metra a bylo to dost dobrý.
Simba: Jak jinak? Já jsem zatím jela jenom tím pražským
Osvícená eifelovka vypadá krásně, fakt bych se tam chtěla podívat.
Pařížské metro bylo po tom pražském teprve 2. metro, kterým jsem kdy jela ... pamatuji si, jak jsem byla v šoku, že vypadá docela jinak.