V poměrně vášnivé diskusi, která právě tyto dny probíhá na nejnavštěvovanějším z auditorií Ženy-in.cz, se propírá nevěra. Občas se tam někdo zmíní o tom, jak svého manžela načapal při záletech, ale většinou se tu diskutuje o „ženské“ podobě nevěry. O tom, že se to může přihodit i v těch nejlepších rodinách a o tom, že milence si obvykle nepořizujeme z nudy a dlouhé chvíle, ale spíš jako náplast na bolavou duši a třeba i proto, že to doma skřípe a že málo slyšíme, jak nám to sluší, jak jsme krásné a přitažlivé. Vypořádat se s vlastní nevěrou nebývá pro ženskou nijak snadné a k nepříjemným doprovodným znakům, se kterými je třeba počítat, patří výčitky svědomí a strach z odhalení. Kdyby na to přišel manžel, to byla mela! Ale co teprve, jestli vám na vaši nevěru přijde dítě?
Děti vidí své rodiče poměrně dlouhou dobu jako ideální (skoro bezpohlavní) bytosti. Jsou to „jeho“ lidi, patří k sobě a není třeba o tom nějak pochybovat. Malé dítě pravděpodobně nemůže na vaše zálety přijít, pokud si dokážete mimomanželské aktivity držet dále od rodinného krbu a branky vašeho domu. Znám dokonce i případ jedné zvláště otrlé matky, která si troufla dát si spicha se svým tajným přítelem na dětském hřišti, kde „venčila“ svoji čtyřletou dceru. Když se holčička ptala, kdo je ten pán, maminka pohotově odpověděla, že je od ní z práce.
Horší situace nastává, když máte děti školního věku, které začínají být dost citlivé nejen na podivné pnutí mezi rodiči, ale i na neobvyklé telefonáty nebo návštěvy. Jedna dobrá rada: Hlídejte si mobilní telefon a e-mailovou schránku. Děti jsou tvorečkové zvídaví a mohly by zde narazit na věci, které snadno rozvrátí jejich dosavadní představy o vaší počestnosti. Všechny doličné předměty jako SMS, e-maily a dopisy pro jistotu likvidujte ihned po přečtení, i kdyby vám to bylo kdovíjak líto. Nechat se načapat vlastními dětmi „in flagranti“, když si myslíte, že jsou ve škole a milého si pozvete domů, to už je úplný amatérismus a hazardování s důvěrou potomků i s jejich psychickou rovnováhou. Stejně jako jakékoliv domácí problémy v podobě dramatických hádek, alkoholických výstupů a násilných střetů, i nevěra může dítě (jakéhokoliv věku) citelně ranit. Neventilujte svoje problémy před dětmi. Zkuste uzavřít s manželem dohodu, že všechna delikátní témata budete řešit o samotě a bez jejich přítomnosti. Setkala jsem se ve svém okolí s příběhem, kde dospívající dcera náhodně přišla na otcovu nevěru, což zcela narušilo její vztah k němu. Prakticky s ním přestala komunikovat, drží basu s matkou a dokonce ji podporuje v mimomanželském vztahu. Jak se celá tahle situace projeví v jejím vlastním partnerském životě, to se teprve uvidí.
Dospělé děti jsou zpravidla schopny nevěrného rodiče pochopit, ale i jim může situaci zkomplikovat, když mají oba rodiče stejně rády a ve vypjaté situaci se od nich čeká, že jednoho z nich odsoudí, zatímco druhého budou utěšovat.
Chcete si být absolutně jisty, že nevěrou neublížíte svým dětem? Nebuďte nevěrné….

Stalo se vám, že vaše dítě zjistilo, že se jeho otec nebo matka dopustili nevěry? Podařilo se vám najít z této situace nějaké přijatelné východisko? Napište nám o tom.