Minulý týden byla v novinách malá zprávička o tom, že v Anglii byl nějaký úředník středního věku odsouzen za to, že přes internet zkontaktoval, posléze nalákal k sobě do bytu a znásilnil třináctiletou školačku. Jak podobným událostem předcházet?
Stále více lidí má doma připojení k internetu. Je jistě žádoucí, aby se internet naučily ovládat a používat i děti, ale je pravdou, že se tak dostanou také k informacím a kontaktům, které jsou pro ně velmi nevhodné. Případ, o kterém byla řeč na začátku článku, proběhl tak, že onen odsouzený se s dívkou seznámil na chatu „Mladé dívky pro starší muže“. Je jasné, že sama existence takového serveru a jemu podobných by měla být nezákonná, avšak v internetové džungli se zatím na zákony a pravidla moc nehraje. A tak děti mohou pronikat do tajů pornografie, pedofilie a dalších deviací, jak je jim libo.
Dalším nebezpečným zdrojem kontaktů s pochybnými přáteli se mohou stát dětské chaty na dětských serverech, kde stejně jako na chatech dospělých nikdy nevíte, kdo se skrývá pod loginem na druhém konci spojení. A tak se může připojit kdokoli a může si s vašimi sladkými dětmi říkat přes počítač ošklivá špinavá tajemství, nebo dokonce domlouvat schůzky. Zjišťovat, kdy jsou kde samy a podobně.
Jak tomu zabránit? První věcí, kterou by měli rodiče udělat, je zaheslovat počítač, aby se děti o samotě a bez dozoru prostě na internet nemohly připojit. Nehledě na bezpečnost, bude to jistě lepší i pro rodičovskou peněženku.
) I přesto, že se budou děti připojovat pouze s vaším dovolením, měli byste je poučit stejně jako jim odmala vštěpujete, že se nemají bavit s cizími lidmi a nikam s nimi chodit na ulici. Naučte je totéž na internetu. Kamarádi na internetu, ano, ale v žádném případě se nesmějí bavit o nevhodných věcech, protože nikdy nevědí, jestli je Míša ze 3.B opravdu školákem, nebo odporným chlapem, který je chce někam zatáhnout. Nedovolte svým dětem žádné schůzky s internetovými kamarády, a když, prověřte si je při osobním setkání.
Jako když děti pouštíte z bytu na ulici, stejně i když jdou na internet, snažte se vědět o každém jejich virtuálním kroku, mluvte s nimi, na jaké stránky chodí, s kým se tam setkávají a o čem se baví. Přijměte prostě myšlenku, že vedle skutečného světa existuje ještě svět virtuální, který ovšem může vašim dětem přinášet zcela reálná nebezpečí.