Po narození prvního dítěte v rodině dochází často k situaci, kdy se manžel a otec dítěte cítí odsunut na vedlejší kolej. Ta, která dříve byla jeho obdivovatelkou a rozmazlovatelkou, teď obdivuje a rozmazluje jenom růžové uřvané škvrně. Manžel pro ni (aspoň viděno jeho očima) jako by najednou přestal existovat, nadto je často v prvních dnech po porodu přítomná babička – matka prvorodičky, takže ženy s dítětem uzavřou jakési neproniknutelné společenství, do něhož otec, když se večer vrátí unavený z práce, už nemá sil a posléze ani chuť pronikat. Situace je pro něj jasná – jeho žena ho již nemiluje, vůbec si ho nevšímá, navíc už není tak žhavá do sexuálních radovánek, pokud je vůbec neodmítá. Jak tuto situaci řešit?
Tomuto problému je záhodno předejít už na úplném začátku a řešit jej ještě před narozením dítěte. Budoucí maminka by měla s manželem situaci, která nastane, probrat a měla by jej ujistit, že ho velmi potřebuje a ještě víc potřebovat bude. Babičku není třeba za každou cenu povolávat do zbraně, vždyť dovolenou si může pro první dny vzít i manžel a bude to pak on, s kým se uzavře ono sladké spiklenectví. Což bude prospěchu nejen maminky, která bude mít pocit, že se o muže může opřít i v péči o dítě, ale i pro tátu a miminko, kteří spolu budou mít odmala úzký vztah. Muž musí ovšem obětovat třeba silné pracovní nasazení v zaměstnání, alespoň pro začátek.
I maminka by se měla na celou situaci připravit předem a je dobré mít stále na paměti, že by mohla poranit partnerovu ješitnost svým (i nehctěným) nezájmem. Je jasné, že dříve na sebe měli víc času, ale i teď je pro ni důležitý, dává mu to najevo mnoha drobnými rafinovanými pozornostmi. Pořád jej miluje a stojí o něj, jen jsou teď oba zaneprázdněni společným miminkem.
Otázce ochabnutí sexuální žádostivosti není třeba v počátku věnovat tak velkou pozornost, je to přirozené a v matčině těle ještě dobíhají hormonální změny způsobené těhotenstvím a porodem. Manžel by měl projevit trpělivost a pochopení, ovšem pokud se situace nezlepší do půl roku sama, je třeba vyhledat sexuologa.