V „sexuálním“ auditoriu mnoho z vás konstatovalo, jak špatná byla sexuální výchova ze strany našich rodičů. Mnohé z vás také řekly, že vy to děláte jinak, lépe. Ale přesto je pravda, že pořád přetrvává mýtus o nepatřičnosti spojení sexualita-dítě, a to i v naší generaci. Jak by tedy správná sexuální výchova měla vypadat a kdy s ní začít?
Při prvním probouzení dětské zvídavosti a sexuality bychom měli projevit pochopení a zůstat v klidu. Hry na doktora nejsou nějakou předčasnou sexuální úchylkou dětí, ale přirozenou touhou prozkoumat odlišnosti obou pohlaví. Dítě je zvědavé i na nahatou maminku a tátu, protože jsou jiní než ono samo, a proto zajímaví. Když tyto první známky zpozorujeme, měli bychom začít s dětmi mluvit, a to velmi otevřeně, aby dítě uvyklo myšlence, že se může bez obav a bez rozpaků zeptat rodičů úplně na všechno.
První otázky kolem rození dětí, nejdříve jak se miminko dostane z maminky, ale naopak i ona ožehavá otázka, jak se předtím dostane do maminky, přicházejí obvykle okolo pátého roku. Pro pětileté dítě není informace, samozřejmě kulturním a pro dítě pochopitelným způsobem podaná, o pohlavním styku nijak předčasná. Ohromnou chybou by bylo v této chvíli, kdy se v dítěti probudí zájem, obloudit je nějakou nesmyslnou informací o včelkách a květech.
Stejně tak bychom se neměli vyhýbat problému dětské masturbace. U dítěte se pochopitelně nejedná o onanii v dospěláckém slova smyslu, manipulace s vlastními pohlavními orgány je mu jenom prostě příjemná, stejně jako si někdo cucá prst před spaním, jiné dítě se uspává drážděním genitálu. Pokud to zjistíme, neuděláme poplach, ale pokud je dítě zcela malé, necháme je, a pokud je dvouleté a starší, musíme je upozornit na to, že nedělá nic špatného, ale že se musí jednat o zcela soukromou aktivitu, která se pro veřejnost prostě nehodí.
Tím se dostáváme k otázce dětského soukromí – i v rodinách, kde je nahota přirozeným jevem, se může stát, že dítě je stydlivé a chce se svlékat o samotě. Taková přání bychom měli respektovat, stejně tak jako učit dítě, aby respektovalo soukromí ostatních, neboť své soukromé aktivity provozují jak děti, tak dospělí.
Své dítě bychom měli ušetřit pohledu na tvrdou pornografii, zejména na sadomasochistické či jiné deviantní praktiky. Pokud však dítě uvidí nějaký erotický výjev s nahými těly, není to nic škodlivého, naopak na něm můžeme demonstrovat přirozené sexuální chování dospělých. Právě tak by dítě mělo od útlého věku slýchat od dospělých jen samá hezká slovíčka jako pojmenování pohlavních orgánů, v žádném případě vulgární a nepěkná slova.