
Americkou dekou rozumíme pochopitelně patchworkový přehoz nebo deku. První patchworky vznikaly už ve starověku. Tento způsob sešívání nejrůznějších zbytků látek do nových vzorů zná už Egypt a starověký Orient. Pravý boom a vlastní jméno však získává patchwork na americkém středozápadě v devatenáctém století. Byla to jakási novosvětská obdoba českých dranic peří – Američanky se scházely a za dlouhých zimních večerů, zatímco jejich muži trávili čas v saloonech, stříhaly a sešívaly kousky látek ze starých šatů a dek do nových vzorů. Pokud se patchwork ještě ručně štepoval a prošíval, říkalo se tomu quilt. Takový quiltovaný přehoz byl hodnotným a tradičním darem třeba ke svatbě nebo ke křtu dítěte. Každá rodina a každý rodinný klan měl své vlastní „patentované“ vzory a ty se dědily jako rodinné bohatství z matky na dceru.
Jestli vás patchwork zajímá, můžete si překrásné hotové deky koupit ve studiu Patchwork v Masné ulici na Praze 1. Jejich cena se pohybuje od dvou a půl tisíce korun, podle pracnosti vzorů a zpracování. Pokud vás zaujala tato technika a chcete se o ní dozvědět více nebo se jí dokonce naučit, v témže obchodě naleznate i dílnu, kde patchworky vznikají, spoustu ochotných poradkyň, potřeby a šablony k výrobě patchworků a potřebnou literaturu.
Nový komentář
Komentáře
hezke
Ťapina: ja dlouhe nudne moc nemam, protoze deti chodi spat opzde a pak jeste casto pisu na pC nebo je to taky milacek, ze
Já se tak těším, až jednou zase budu mít dlouhé nudné večery (a doufám, že ta doba přijde) - pak začnu klidně i vyrábět patchworky, nebo plést, cokoliv
Landriel: Přesně, čas a šicí stroj. Už jsem nad tím taky uvažovala, vím že to některé snad šijí i v ruce,ale to mne neláká.
Tohle se mi moc líbí, sama bych si takovou deku ušila, jenom mít ten čas a taky šicí stroj.