Lidská sexualita je opředena stovkami různých polopravd, mýtů a povídaček o všem možném a nemožném. Snad nejvíc se ale probírá orgasmus. Zjistit, jak se to tedy s tím ženským orgasmem ve skutečnosti má, jsme zašli za MUDr. L. Danešem do Sexuologického ústavu.
Mýtus první – Každá žena může zažít orgasmus.
Je to pech, ale celých 5 až 10 % žen nikdy orgasmus nepocítí, neboť v jejich těle chybí ta správná nervová zakončení nebo látky, jež mají za úkol přenášet vzruchy. Pak jsou tu ještě ženy, které jsou na tom v určitém smyslu ještě hůř, protože sice orgasmus prožijí, ale jsou schopny ho dosáhnout pouze občas. Proč jsou na tom hůř? Protože ty první vlastně ani nevědí, o co přicházejí. Ale aby to nebylo tak jednoduché, i ty, které orgasmus znají a prožívají, se ještě dělí na dvě skupiny – podle toho, zda vyvrcholení dosahují vaginálně (tedy při vlastním pohlavním styku) a nebo klitoriálně (tedy drážděním poštěváčku rukou nebo ústy).
Mýtus druhý – Žena při orgasmu omdlévá a křičí blahem.
„Neexistuje univerzální ženský orgasmus,“ říká doktor Daneš. „Je to zcela individuální a každá žena prožívá vyvrcholení jinak. Představa, že orgasmus musí za každou cenu vypadat tak, jak ho vidíme v pornografických filmech, je nesmysl. Většina žen ho popisuje jako vystupňování příjemných pocitů a nikoliv jako stav, při kterém ztrácí vědomí a svými výkřiky budí sousedy.“
Mýtus třetí – O orgasmus je třeba se snažit.
Schopnost ženy zažít orgasmus obvykle stoupá s věkem a také do velké míry závisí na šikovnosti partnera a na tom, jak se ti dva dovedou „sehrát“. Ale i v případě, že se orgasmus nedostaví, neznamená to, že by si žena nemohla sex užít. Místo urputného „vyhlížení“ orgasmu doktor Daneš doporučuje spíš se zaměřit na příjemné prožitky během sexuálního aktu a nesnažit se dosáhnout orgasmu za každou cenu. „Zkušenost praví, že úspěch se dostaví právě tehdy, když na to přestaneme myslet. Navíc spojovat spokojenost v sexuálním životě s orgasmem je velice zjednodušující a existují ženy sexuálně spokojené, které přitom v životě orgasmu nedosáhly,“ říká MUDr. Daneš. Jsou muži, jejichž hrdosti nebo sebevědomí se těžce dotýká, pokud nedovedou ženu přivést k orgasmu. Někdy to končívá i hádkou a uraženou ješitností, případně pláčem, sebeobviňováním a pocitem mužské nedostatečnosti. Často pak ženě nezbývá nic jiného, než orgasmus předstírat, aby měla pokoj … Ale jak říká doktor Daneš: „Sex je o něčem jiném než o dolování orgasmu.“ Jde tu o fyzickou blízkost, mazlení, laskání, něžnosti, příjemné pocity a ne o soutěžní klání, kde je hlavní jen to, kdo bude dřív v cíli.
Mýtus čtvrtý – Oba musíme dosáhnout vyvrcholení najednou.
Mnoho lidí je přesvědčeno o tom, že pro dokonalé sexuální soužití je nutné, aby muž i žena dospěli k orgasmu zároveň v jedné chvíli. Ale takové dokonalé načasování milostného vrcholu bývá spíše výjimkou. Není žádným tajemstvím, že pro opravdu krásné milování potřebuje velké procento žen buď delší milostnou předehru, nebo pěknou milostnou dohru. Dost často se to ale zasekne na vzájemné komunikaci obou partnerů. Takže to někdy končí třeba takhle: ONA touží po dlouhém mazlení, ale ON je přece pořádný chlapák a tak jde hned na věc. Přitom ji celou dobu zaujatě pozoruje a co chvíli se ptá: „Už budeš?“ nebo „Už jsi to měla?“ Taková žena si pak připadá spíš jako pokusný králík než jako objekt milostného zájmu. Ale nejsme přece králíci…
Reklama