To, že dítě potřebuje permanentní přísun tekutin, je neoddiskutovatelná věc. V případě akutního nedostatku hrozí až kolaps a poškození ledvin, v případě chronického nedostatku, vleklé potíže oběhového rázu či problémy s ledvinami.


Vhodné a nevhodné nápoje:
Dítě by si nemělo zvykat především na slazené nápoje. Děti mají v oblibě různé slazené ledové čaje nebo limonády – odborníci doporučují zásadně je ředit neslazeným čajem nebo vodou. Dětem se doporučují speciální ovocné čaje nebo čaje bylinkové, avšak uvážlivě, mícháme jenom vhodné bylinky.


Pro malé sportovce jsou naprosto nevhodné vymačkané šťávy z citrusových plodů, podáváme je pouze jako dochucovadlo, nikdy jako hlavní součást nápoje.
Džusy: Rozlišujeme džusy stoprocentní a nápoje džusového typu. 100% džusy můžeme dětem podávat, ale zase je minimálně v poměru 1 : 1 ředíme vodou a nevolíme jako nosný bod pitného režimu dítěte. Volíme raději méně agresívní džusy, nejlépe ananasový, jablečný či meruňkový. Ostatní džusovité nápoje nepodáváme, je to jenom ovocný základ se spoustou zbytečného cukru – lépe je dát ratolesti vodu se sirupem.
Energizující nápoje: Tolik módní a propagované nápoje s povzbuzujícími účinky nejsou pro děti vůbec vhodné, neboť obsahují látky, jako je kofein, chinin a podobně. Rovněž obsahují velké množství minerálů a umělá sladidla – složky pro dítě, mírně řečeno, zbytečné.