Naštěstí spousta menších i větších prodejen a obchodních řetězců už před nedávnem vyrazila do boje o zákazníka, takže můžete koupit naplněný penál za tři čtyři stovky, ale také třeba jen za polovinu. U aktovek a školních batůžků musíte sáhnout minimálně po dvou stovkách, ale pořídíte je i za tisíc. Ceny sešitů obvykle nebývají vyšší než pět korun, ale zase je jich potřeba hodně. Nesnažte se ale za každou cenu ušetřit koupí podezřele laciných věcí, protože mnohdy se pak nedožijí ani vánoc. Dobrá rada: nechtějte všechno strhnout před začátkem školního roku a nenakupujte zbrkle všechno, o čem jen vzdáleně tušíte, že bude dítě ve škole potřebovat. Doby nedostatkového zboží a podpultovek jsou už zaplaťpámbu za námi a vždycky je lepší potřebnou věc v září dokoupit, než mít doma zbytečně dvacet mikrotužek, šest plnicích per a hromady zbytečných obalů na knihy a sešity.

A aby toho nebylo málo je tu ještě jeden známý fyzikální jev: Taky jste si všimli toho, že za žádné dva měsíce děti nevyrostou tolik jako o prázdninách? Moje zkušenost to aspoň napovídá. Takže to znamená, že ještě musíte honem shánět boty, přezůvky, kalhoty, mikiny, bundičky a další školní garderóbu. K tomu se obvykle přidává další neradostný jev. A to je fakt, že váš potomek s každým dalším rokem školní docházky zvyšuje nároky na svůj zjev (moderněji image), zvláště pak máte-li doma holku. To pak nastávají nekonečné tahanice v obchodech, kde musíte o každý kus oděvu smlouvat, protože vám se zdá praktická modrá mikina, zatímco dítko touží po kanárkově žluté. V případě bot je pak ochotno uříznout si palec, pokud jeho vysněné boty mají jenom v menší velikosti, ale o pohodlných a ortopedicky zcela vyhovujících botách správné velikosti je ochotno přísahat, že je tlačí.

Když už jsme u těch výdajů, tak počítejte s tím, že začátek září nebude o moc lepší, protože bude třeba zaplatit kroužky, obědy, družiny, legitimaci na dopravu, nemluvě o případném školném…