laskaVaše dítě může zachvátit letní láska v jakémkoli věku, i když nejpravděpodobněji se poprvé dostaví v období okolo dvanáctého roku. Dítě zachvácené letní láskou má nepopiratelné příznaky, z nichž je jasné, že je třeba zvýšit ostrahu, zejména jedná-li se o dceru v pubertálním věku.
Jedním z nejdůležitějších syndromů letního zamilování jsou časté večerní vycházky na podivná, dříve v noci nepříliš vyhledávaná místa. Tady se jedná hlavně o splavy, lomy, polorozpadlé budovy a jiná romantická zákoutí.
Dalším znakem je nápadná mlčenlivost, hlavně pokud se zeptáte, s kým že jde vaše jindy líná a bojácná ratolest večer do té zapadlé zbořené usedlosti dva kilometry za vesnicí pěšky? Dostane se vám nejspíše nevrlého zabručení, že přece s partičkou kamarádů, ale neptejte se, jakých. Na to vám už rozhodně nikdo neodpoví.
Jestliže se zúčastníte na chalupě či na dovolené nějaké větší společenské události, je nad slunce jasné, že vaše dítě se bude ve tmě na okraji společnosti skrývat s objektem svého zájmu a na vaše pokusy odvelet je domů nebude reflektovat.
Když se vám ratolest vrátí z tábora a bude mít jaksi zastřený pohled a snivý výraz, nelekejte se. Je to jen předzvěst toho, že vám začnou co nevidět chodit domů dopisy adresované „100% kočce“ nebo „senzačnímu klukovi“. Asi byste neměli na to téma příliš vyzvídat ani vtipkovat, může se totiž stát, že vám váš brouček či beruška o odesílateli těchto dopisů neřekne zhola nic, a to by přece byla škoda.
Nejlíp se sblížíte, když zalovíte v paměti a svým dětem povyprávíte o vlastních letních šílenstvích, o tom, jak se vám tak strašně líbil Jirka od jezu a on pořád pálil jen za tou pitomou Jitkou. Jak jste se zamilovala na táboře do praktikanta, a když jste už už myslela na svatbu, potkala jste svého šestnáctiletého ženicha s jinou frekventantkou tábora, jak se vedou za ruce. Důvěra za důvěru – oni vám pak o sobě na oplátku řeknou všechno.