Doba je uspěchaná, uhoněná a unavená. Stejně jako my lidé. Utápíme svoji energii v kolotoči stresu, umělých hmot a ohřívaných potravin a pomalu ani nevíme co to je naslouchání, klid, krása… Občas se ale najde nějaký ten blázen, který se rozhodne ukázat nám, věčným hektikům, že jsou na světě také věci zdánlivě zbytečné, ale o to krásnější a hodnotnější. Že z tradičních materiálů jako je dřevo, kov, hlína nebo len dovedou šikovné lidské ruce vytvořit předměty, které vdechnou našemu bytu duši. K takovým bláznům patří i akademická malířka Šárka Ziková a inženýrka architektka Ema Ter-Akopowová, které si na konci loňského roku otevřely v Praze 6 obchůdek nazvaný příznačně – Bubenečská útulna.
Najdete ho na Puškinově náměstí v domě číslo 8 nedaleko stanic metra Hradčanská a Dejvická. A co tady můžete nakoupit, nebo prostě jen tak okoukávat? Nevšední umělecké originály od několika špičkových výtvarníků v oblasti užitého umění, interiéru a odívání. Čekají tu na vás krásné obrázky, textilní hračky, kapsáře a další hadrové radůstky do bytu, dřevěný malovaný nábytek, paravány, drobné ozdobné předměty, ale třeba také unikátní šaty, kabátce nebo čepičky. Kromě toho zde můžete najít i radu a inspiraci při zařizování nebo přestavbě vlastního domu či bytu, obě dámy vám dokonce mohou pomoci nejen s výtvarným řešením, ale také sehnat šikovné řemeslníky na hrubou práci nebo asistovat při vyřizování potřebných povolení. Bubenečská útulna ale není jen tak ledajaký obchod, tady najdete i klid, relaxaci, přívětivé popovídání a každou středu od 15 do 18 hodin si tu můžete dokonce nechat i vyložit osud z karet.
„Nechceme za každou cenu dělat kšeft, my chceme najít ty svoje lidi, kterým se líbí podobné věci jako nám, kteří se u nás budou cítit dobře a budou se k nám rádi vracet,“ říká výtvarnice Šárka Ziková, jejíž půvabné originály můžete sehnat v Útulně a která je mimo jiné autorkou neobyčejně úspěšné loutkové reklamy na čokoládu Orion, držitelkou mnoha významných ocenění v oblasti loutkového filmu a reklamy (například její reklama na pivo Karlsberg byla v roce 1993 oceněna v Cannes jako nejlepší v Evropě) a také autorkou textilních hraček, které zpříjemňují onkologicky nemocným dětem pobyt v nemocnici v Motole.
Přijďte i vy relaxovat, načerpat pozitivní energii, pokecat a třeba nakoupit do Bubenečské útulny.
Reklama