Ne všechna jsou sice nositeli encefalitidy (zánětu mozkových blan) nebo lymské borreliózy, ale přesto platí pravidlo – jakmile na těle klíště objevíte, co nejrychleji s ním pryč. Názorů na to, jak malého přisátého upírka odstranit, koluje mezi lidmi nespočet. Některé jsou však spíš z kategorie mýtů… Jak tedy na to?


Lékaři doporučují klíště zakápnout indulonou nebo jiným krémem, případně namydlit a po chvilce vatovým tampónkem opatrně krouživými pohyby odstraňovat tak dlouho, dokud se nepustí. Zapomeňte na pravidlo hodinových ručiček. Je úplně jedno, na kterou stranu klíštětem točíte, hlavně, že točíte. Nesnažte se je však za žádnou cenu tahat pinzetou nebo dokonce prsty, hrozí jeho přetržení. Pokud se vám přece jen stane, že část klíštěte v rance zůstane, nedá se nic dělat – musíte vyhledat lékařskou pomoc a nechat kusadla odstranit chirurgicky. V ráně nesmí nic zbýt!


Najdete-li po návratu z výletu na těle dítěte nepřisáté lezoucí klíště, v žádném případě je nerozmačkávejte. Nejspolehlivějším způsobem likvidace je spálení.
Po odstranění klíštěte z těla je třeba dalších 28 dní sledovat nejen postižené místo, ale i celkový zdravotní stav. Pokud se vyskytnou obtíže připomínající chřipku (bolesti hlavy, zvracení, teplota, motolice, bolest kloubů), neváhejte ihned vyhledat lékaře. Stejně tak samozřejmě v případě, že se ranka zanítí nebo se vytvoří ohraničená skvrna.
Lepší, než se potýkat s následky vyvolanými přítomností jednoho nebo více klíšťat na těle vašeho potomka, je ale rozhodně prevence. Proti encefalitidě je možné nechat dítě očkovat (nejlépe v zimních měsících) a věřte, že to není zbytečná investice (zvláště, pokud máte chalupu v místech s velkým výskytem infikovaných klíšťat nebo dítě posíláte na tábor do přírody). Proti borrelióze očkování bohužel neexistuje.


Další preventivní metodou jsou více či méně účinné postřiky a repelenty, které jsou k dostání na našem trhu. Ale zkušení chalupáři radí i obyčejnou (třeba prošlou) voňavku. Když s ní náležitě pokropíte celé tělo od hlavy až k patám, všechna klíšťata v okolí se vám prý spolehlivě vyhnou. Otázkou však zůstává, zda se vám nebudou vyhýbat i členové rodiny a sousedé…


Tip z pediatrické ordinace pro maminky malých miminek: pokud trávíte hodně času venku na zahradě nebo na louce, nedávejte dětátko na deku, kam mají klíšťata velmi snadný přístup, ale raději je nechte v kočárku. Obecně pro všechny rodiče platí: prohlížejte své děti pokud možno po každém návratu z venku, minimálně však jednou denně (třeba při koupání).