Prostě, modernizace zasáhla i nejstarší řemeslo. Jenže semínko nedůvěry je jednou provždy zaseto - a to oboustranně - ale o tom až dále.
Největší koncentrace brněnských pouličních prostitutek je v oblasti rozlehlého Moravského náměstí. Ve večerních hodinách okupují zvláště místa, kde se stýká s Kounicovou a Lidickou ulicí. A právě proto, že jde o rušnou dopravní tepnu i mimo dopravní špičku, jsou už delší dobu trnem v oku místním úředníkům i policii. Ohrožují přece plynulost a bezpečnost dopravy! O pohoršení se nemluví - dámy se totiž v případě kontroly pouze procházejí, dýchají čerstvý vzduch či trénují jogging v přilehlém parku. Výmluva se prostě najde vždy.

Čtyřicetiletá veteránka Jolana si ale posteskla: „ Co ví takový úředníček o našich problémech.“ A rozpovídala se. Inu, posuďte sami:
Moderní kurtizány z Moravského náměstí musí bojovat s padělateli peněz. On sex je hezká věc, ale platit za něj se už leckterému loudilovi nechce. A tak se tady začal objevovat jistý mladík. Platil, jenže v pořádku to bylo jen zdánlivě. Na brněnské kurtizány se tento policií později polapený dobrák vyzbrojil řádkou podomácku zfalšovaných pětistovek. Relativně nezkušená dvacetiletá Aranka bankovky přijala. Doma ji za výdělek příliš nepochválili. Výrobci falzifikátů, který za sexem jezdil do Brna až z Kroměříže, se takto podařilo napálit hned několik povětrnic. Až světem protřelá veteránka vše odhalila a nebála se jít na policii.
Proto teď prostitutky z Moravského náměstí nevěří nikomu. Udělal to jeden, může i druhý. A pracovat zadarmo - to už se nenosí ani u provozovatelek nejstaršího řemesla. A tak se tyto dámy rozhodly pro malou obměnu. Staří zákazníci si služby předplácí předem převodem z bankovního konta. A pokud zájemce o jejich služby jen tak prochází či projíždí kolem a znenadání se pro lechtivé dobrodružství rozhodne? Žádný problém - i tady si lehké dívčiny vědí rady. Poblíž je bankomat, tam zákazníka doprovodí a převezmou požadovanou sumu, která právě vyjela ze stroje.

„Tuhle novinku jsme zavedly před několika dny. Ještě se mi nestalo, že by zákazník neměl kartu,“ chválí si nové bezpečnostní opatření vychytralá Jolana. Jisté je, že se příliš nelíbí samotným zákazníkům. Mají strach, že je to léčka. Navíc vytáhnout bankokartu před cizí ženou a ještě s ní jít vybrat peníze k automatu už zavání pořádným průšvihem. A tak je možné, že sexuální loudil z Kroměříže svými fígly s falešnými bankovkami pomůže zlikvidovat pouliční prostituci na brněnském Moravském náměstí. Koneckonců, dalo by se říct, že bič svého zániku na sebe nakonec upletly prostitutky samy. Ovšem pokud nesleví ze svých nově zavedených opatření. Na co nepřišli úředníci, přišel život sám.


Mgr. Hana Pohanová