Lékaři se totiž už léta shodují na tom, že výživa je jedním z určujících faktorů ovlivňujících lidské zdraví (hovoří se dokonce o 60% podílu oproti dalším činitelům, jako je ovzduší, dědičnost apod.). To znamená, že již od chvíle, kdy dítě začne konzumovat i jiné potraviny než mléko, můžeme výrazně ovlivnit jeho další sklony k alergiím, obezitě, srdečním chorobám, nádorovým onemocněním, ale také třeba zkaženým zubům. Jaké jsou tedy zásady, kterých bychom se měli při „vykrmování“ našich nejmenších řídit?

1. Pamatujte si, že malé děti budou vyhledávat to, co je sami naučíte jíst – pozor tedy na „sladké odměny“ v podobě bonbonů, sušenek a dortíků. Co takhle nahradit je čerstvým ovocem a zeleninou, nebo občas müsli tyčinkou?
2. Z neznámého důvodu malé děti milují uzeniny, které jsou přitom označované za jídlo svým složením pro ně zcela nevhodné… ale pouze v případě, že je vůbec ochutnají. Není nic jednoduššího, než prostě tento druh potravin jejich chuťovým pohárkům „zatajit“. Nic jim neuteče, když první párek ochutnají až ve školním věku.
3. Nabízejte dětem celozrnné potraviny, tmavé pečivo a obilné kaše bohaté na vlákniny a minerály. Uvidíte, že si je oblíbí.
4. Nepřehánějte to s masem (spousta dětí sama od sebe jí pouze drůbež a ryby), občas uvařte třeba nějakou dobrotu ze sojového masa (je docela chutné, když se připravuje s fantazií).
5. Pozor na smažená, kořeněná a konzervovaná jídla, polotovary z prášku a přemíru soli – to všechno jsou „dospělé“ pochoutky, o kterých by děti neměly mít ani tuchu.
6. Nezapomínejte, že by děti měly denně přijmout asi 900 mg vápníku, k čemuž jim výborně dopomůže například půl litru mléka, jogurt a lučina.
7. Dbejte na to, aby děti hodně pily, a to především neslazené vody a čaje. Sladké limonády nebo dokonce kola by měly být jen vzácnou výjimkou, protože se po nich nejen tloustne, ale také se kazí zuby.
Reklama