V poslední době je běžné, že na každém rohu stojí kontejnery, jež nás vybízejí ke třídění odpadu – papír, sklo, plasty. Mnohým už je jasné, že tímto tříděním šetříme všichni. Šetříme peníze, šetříme zdroje. Těm, kdo tomu nevěří, přinášíme na ukázku designérské skandinávské zázraky z papíru.
Můžete namítat, že papír není právě vhodný na výrobu nábytku, protože nemá dostatečnou pevnost, ale opak je pravdou. Už léta známe systém Rolpa – papírová stavebnice, z níž si můžeme sestavit police, stoly i židle, nábytek pro děti. Jeho pevnost a nosnost je skutečně vysoká, police mohou sloužit v kancelářích nebo jako knihovny a snesou ohromnou zátěž.
Slisovaný papír je materiálem o vysoké pevnosti, nadto má nespornou výhodu v lehkosti a možnostech tvarování, ohýbání a estetického dotváření pomocí barev a povrchové úpravy. Na výrobu nábytku se používá jednak lisovaný mnohovrstevnatý papír. Je složen u několika desítek vrstev a je tak houževnatý, že odolává zlomu i stlačení. Nábytek na fotografiích je tvořen z papírových dutinek, jež se používají na namotávání textilní metráže, tedy z vyloženého odpadu z textilních továren. Tento odpad má tak skvělé vlastnosti a je výtvarně tak zajímavý, že jej designéři použil jako základ nábytku.
Než vyhodíte do jednoho odpadkového koše noviny, konzervy a pet lahve, zamyslete se. Třeba zrovna z vašich starých novin může být senzační pohovka.
Reklama