Skutečně problematické děti totiž mívají zhusta i problematické rodiče, bez jejichž souhlasu je škola absolutně bezmocná v otázce umístění malého potížisty například v diagnostickém ústavu. Škola tedy usurpátora potrestá – dostane důtky nebo sníženou známku z chování, což se jej pravděpodobně příliš nedotkne a druhý den po průšvihu se sejde s vaším synem či dcerou, kteří byli tak drzí, že si na něj stěžovali. A střetnutí s agresorem, který už dostal tolik důtek a takovou známku z chování, že už nemá co ztratit, by mohlo být pro vašeho potomka velmi nepříjemné.
Snažte se svým dětem vysvětlit, že hlavní obranou proti šikaně není máma a táta ani učitel, ale především jejich vlastní chování vůči útočníkovi. Poraďte svým dětem, jak se mají bránit:
1)Snaž se co možná nejvíc se vyhnout těm, o nichž víš, že chtějí ubližovat.
2)Zkus na sobě nedat znát, jak moc ti jejich chování vadí a ubližuje – to je právě to, po čem oni touží.
3)Najdi si přátele, na něž se můžeš spolehnout, že budou na tvé straně.
4)V rámci prostředí zahaj nějakou činnost, ve které budeš vynikat, takže získáš uznání, obdiv ostatních a sebejistotu – pak už nebudeš pro agresory snadným cílem.
5)Pokud situaci skutečně nezvládneš, svěř se někomu dospělému, nejedná se v tomhle případě o žalování.
Přejeme všem dětem, aby se do takových situací nedostávaly, a pokud se dostanou, aby je dokázaly zvládnout. A protože je všechno zlé pro něco dobré, zcela jistě pomohou vašemu dítěti dovednosti, jež si osvojí v boji s dětským usurpátorem, i v pozdějším dospělém životě.