V posledních několika letech se stala skutečným hitem v oblasti vytápění krbová kamna nebo krby se speciálními krbovými vložkami. Mají nesporné výhody oproti normálním kamnům – jsou esteticky velice působivá, ekologicky daleko méně škodlivá a účinnost jejich vytápění je nesrovnatelně vyšší. Nevýhodou těchto kamen je, že se v nich topí pouze dřevem, a pokud nemáte ke dřevu nebo jeho výhodné koupi a skladování přístup, raději si je nepořizujte.
V městských bytech je tedy prakticky nenajdeme, nebo pouze jako doplňkový zdroj tepla, spíše z estetických důvodů. Daleko výhodnější je pořídit si tato kamna do domu. I tady mohou být jako doplňkové topení „pro parádu“, ale existují i taková krbová kamna, která mohou fungovat jako kotel pro vytápění celého domu, mají v sobě zabudovaný výměník tepla a teplo je rozvedeno radiátory po domě.
Stejně jako kamna mohou fungovat i krby, nikoli klasické krby s otevřeným ohništěm, jejichž účinnost je při vytápění mizivá, ale krby se speciálními krbovými vložkami. Tyto krby jsou tak výhřevné, že mohou být jediným zdrojem tepla v místnosti. Ke krbové vložce, která přijde na přibližně patnáct až dvacet tisíc korun si můžete zakoupit ještě zbytek krbu v podobě sestavitelné stavebnice, což vás vyjde úhrnem přibližně od 45 do 60 tisíc korun, nebo vám krb okolo postaví firma, přičemž cena takového krbu se může vyšplhat od šedesáti tisíc až na dvojnásobek. Při rozhodování, jakou krbovou vložku si máte pořídit, musíte zvážit, do jakého prostoru ji budete umísťovat. Například na chalupu, kde budete zapalovat vymrzlá kamna, nedoporučují odborníci litinové vložky, které mohou v tomto případě puknout, ale vložky šamotové.
Pokud byste se toužili zahřát spíše u kamen, můžete si zvolit kamna kovová, jejichž ceny se pohybují od patnácti do pětadvaceti tisíc, zatímco kamna s keramickými kachlemi jsou sice dražší, jejich ceny sahají až do padesáti tisíc, ale jsou krásná a originální. Vzhledem k předpokládanému ochlazení v budoucích dnech vybírejte rychle!
Reklama