Jednou z nejběžnějších potíží dnešního člověka je bolest zad. Tato skutečnost má mnoho příčin, sedíme valnou část dne nad psacími stoly, vláčíme sem a tam ohromné náklady, vůbec necvičíme, málo se hýbeme, kroutíme si záda v autech a ani v noci mnozí z nás nedají zádům to, co by po celodenním trýznění zasloužila.
V posteli totiž trávíme jednu třetinu života, tak bychom se podle toho měli zařídit a dobře si vybavení postele rozmyslet. Vždyť dobu spánku a odpočinku má naše tělo právě na uvolnění a regeneraci kloubů a kostí – ať se tedy naše tělo regeneruje, jak má.
Základní podmínkou pro zdravý a příjemný spánek je anatomicky správná podpěra těla. To znamená, že při ležení je páteř ve všech polohách podpírána ve svém přirozeně vyvinutém tvaru. Na příliš měkkém lůžku se páteř při ležení prohýbá do oblouku a nemůže dojít k jejímu správnému uvolnění. (Typickým příkladem je postel s drátěnkou.) Na příliš tvrdém lůžku je páteř při ležení na boku v nepřirozené křivce. Velké klouby - ramenní a kyčelní - jsou nesprávně podepřeny. Meziobratlové ploténky jsou stlačovány a nemají dostatečný prostor pro regeneraci. Následkem mohou být bolesti zad a kloubů. V optimální poloze na zdravém lůžku je páteř při ležení na boku ve tvaru přímky. Pánev je symetricky vyrovnána. Jen tak je možná optimální regenerace páteře, pohybového ústrojí i vnitřních orgánů.
V průběhu spaní nezaujímáme vždy optimální polohu. Lůžko má směrovat tělo do co nejuvolněnější pozice a nesmí blokovat pohybový aparát (jak je tomu například, když se zaboříme do příliš měkké matrace). Spáč se pohne v průměru osmdesátkrát za noc a při otočení na takovém lůžku je pak nutno vyvinout mnohem více energie, čímž se narušuje regenerace při spánku. Proto postel musí redukovat překážky bránící pohybu a uvolnit strukturu kostí a páteře tak, aby tělo mohlo snadněji zaujmout svoji ideální polohu. Důležité je i to, aby ploténky dostaly svůj požadovaný prostor pro roztažení, který potřebují k příjmu živin. Z toho je jasné, že zdravá postel nemůže být universální a stejná pro všechny, ale musí být individuálně přizpůsobena především váze a výšce budoucího spáče s přihlédnutím k zdravotnímu stavu a zvyklostem spaní.
V současné době, kdy stále častěji dochází k oslabení imunity organismu a různým alergiím, má stále větší význam nejen tvrdost, rozměry a technické parametry, ale také hygiena lůžka. Postel se nesmí stát útočištěm pro bakterie a jiné látky vylučované z těla. Jen pro ilustraci: uživatel odevzdá lůžku za jednu noc v průměru 3/4 litru tělesné vlhkosti. To znamená, že zdravá postel musí být vzdušná a garantovat dostatečnou výměnu kyslíku. Vhodná postel se proto skládá z více vrstev, které jsou volně položeny přes sebe. Jen tak je zajištěno dostatečné větrání a hygiena celého lůžka. S hygienou postele bezprostředně souvisejí i použitá textilní vlákna: ideální jsou přírodní vlákna (např. vlna, bavlna) nebo syntetická antialergická (např. duté vlákno) s možností praní nebo chemického čištění.
Reklama