Právě skončil první měsíc, kdy je v platnosti zákon ukládající mimo jiné řidičům povinnost vozit děti v autě výhradně upoutané v autosedačkách. Česká republika se touto legislativní úpravou připojila k zemím jako je Německo, Rakousko nebo Francie, kde podobný zákon s úspěchem platí už nějaký čas. Podle odborníků může správně instalovaná a používaná autosedačka nebo jiný zádržný systém (např. „podprdelník“) až sedmkrát snížit riziko, že při nehodě dojde ke zranění dítěte.
Je sice pravda, že mnoha rodičům nový zákon přidělal vrásky, protože museli přinejmenším vynaložit peníze na nákup autosedačky (pokud ji do té doby nepoužívali), v případě početnějších rodin s nevelkými auty dokonce nová zákonná úprava vyvolává otázku: Kam s nimi? Do běžného auta tři, čtyři a více dětí v sedačkách nenamáčknete… Na druhou stranu asi nikdo nebude polemizovat s argumentem, že děti by měly být v autě přepravovány co možná nejbezpečněji. Dopravní nehoda, která si vyžádá zranění nebo lidské životy je vždycky tragédií, a jestli existuje něco, co může tato nebezpečí alespoň minimalizovat, měli bychom to pro naše děti udělat.
O to víc mne překvapila informace, která se objevila minulý týden v deníku Mladá fronta DNES, kde se psalo, že parlament schválil novelu, jež mimo jiné mění tuto část zákona o provozu na pozemních komunikacích. Podle ní by se od chvíle, co novela začne platit, měla povinnost používat při přepravě dětí autosedačky vztahovat pouze na dálnice, nikoli však na další typy silnic. Jistě, výše zmíněné argumenty o finančním zatížení rodin a problematické přepravě početnějšího potomstva se daly čekat. Ale na druhou stranu policejní statistiky citované v MFD hovoří jasně: v loňském roce nezemřelo při nehodách na dálnici ani jedno dítě, zatímco na ostatních silnicích 30! Poslanci, kteří byli pro přijetí této úpravy, údajně argumentují tím, že chudší a početnější rodiny již nebudou diskriminovány, a ostatní lidé jistě budou autosedačky používat sami od sebe i mimo dálnice. Pochybuju. Třeba to bude znít příliš tvrdě, ale nemyslím si, že většina občanů je natolik uvědomělá a ukázněná, aby začala sama od sebe dodržovat něco, co se „nemusí“. Vždyť se stačí podívat na to, jak se všichni řídí tím, co se „musí“ ! Příkladem může být zrovna zmíněný silniční zákon: Dávají všichni řidiči přednost chodcům na zebře? Nedávají. Netelefonují řidiči v autě za jízdy? Telefonují. Svítí pohybující se auta ve dne v noci? Nesvítí. Proč by to tedy mělo být s autosedačkami jinak?
A odkdy bude novela zmírňující „autosedačkový zákon“ platit a v jaké podobě? Podle informace tiskové mluvčí Ministerstva dopravy a spojů ČR Ludmily Roupcové vejde tato úprava v platnost 1. července 2001. Od té chvíle budou dětské autosedačky povinné pouze na dálnicích a rychlostních komunikacích.

Jaký je váš názor na téma povinných či nepovinných autosedaček? Myslíte si, že je tato změna správná a ospravedlnitelná, nebo máte pocit, že je to krok zpátky? Budete vozit dítě v autosedačce, i když to nebude zákon požadovat?