Mnoho žen si přeje porodit na jaře, nejlépe v květnu, když už je teplo a léto může strávit s miminkem venku. Příroda je však mocná čarodějka a když si usmyslí, dopadne to všechno jinak. Tak se vám miminko narodí místo v květnu v zimě, v období mrazů a plískanic.

Teplo je pro narozené dítě jednou z nejzásadnějších nutností. Nemá ještě dostatečně vyvinutou vlastní termoregulaci. Na chlad reaguje zvýšenou produkcí enerie, je upakané, unavené, hrozí mu podchlazení. Pozná se todle studeného nosu, nožiček, zrychlí se mu dech a je neklidné. Když je mu příliš teplo, rychle se zpotí, může se dostavit vyrážka a zchoulostiví. Když přidete z porodnice, vhodná telota v domácnosti je okolo dvaceti až dvacetipěti stupňů Celsia. Teplotu s věkem dítěte snižujte, dítě čím je starší, je odolnější.

Pokud jedete s miminkem na procházku, je dobré vědět, že pokud klesne telota pod pět stupňů a máte novorozence, není vhodné chdit do mrazu. U větších mimin je tato hranice mínus deset stupňů Celsia. V prvních týdnech po porodu stačí, když dítě položíte ve fusaku k oknu nebo v kočárku vyvezete na balkon na několik minut. Dítě se „vyvětrá“, sledujte ale stav ovzduší, aby nebyl smog. Na delší procházky dejte miminku několik vrstev oblečení a nezapomeňte na hlavičku, z ní dítě ztrácí až jednu čtvrtinu tepla, tak, jestli je venku velká zima, dejte mu raději dvě čepičky.