Pokud se u dětí v nízkém věku objevuje nadměrná zubní kazivost, je nutné dodržovat spávné hygienické návyky, jako je pravidelné čištění zubů po každém jídle. Dítě se to musí naučit už v předškolním věku, aby se pro ně stalo samozřejmostí, že kartáček na zuby patří mezi věci, které bude s sebou nosit do školy. Nechcete, aby vaše dítko mělo zkažené zuby? Omezte konzumaci sladkostí a cukrů přijímaných v potravě. Zejména nebezpečné je podávání sladkostí mezi hlavními jídly nebo slazených nápojů před spaním či v noci. Názor, že pouze cukry v čisté, rafinované formě způsobují kaz, není správný. Například včelí med a některé druhy ovoce (datle, fíky) obsahují nizkomolekulární sacharidy, které způsobují kazy.
Vznik zubního kazu způsobený těmito cukry závisí také na tom, jak často a v jaké podobě jsou podávány. V tuhé formě jsou méně škodlivé, než v měkké, lepivé poživatině (bonbony, karamel…).
A co prevence? Je prokázáno, že pravidelný přísun fluoridů má vliv jak na zubní zárodky (zuby před prořezáním), tak na vývoj skloviny. Po prořezání se mění složení povrchových vrstev. Zubní sklovina je potom odolnější vůči kyselému prostředí v ústech. Fluor je stavebním kamenem skloviny, proto je důležité zajistit jeho přísun, a to jak vnitřní, tak vnější cestou. Doporučená hodnota je 1,0mg fluoru denně. Dříve byla jedním ze zdrojů fluoru pitná voda, ale fluorizace pitné vody byla u nás začátkem devadesátých let skončena. Stolní a kojenecké vody mají obsah fluoru nepatrný, kromě Bílínské kyselky. Zdrojem tohoto prvku jsou mořské ryby a černý čaj, ale jejich nepravidelná komzumace nepokryje zdaleka denní potřebu fluoru. Nyní se na našem trhu objevuje stolní sůl, obohacená fluoridem draselným. Její denní spotřeba by se měla pohybovat okolo 1-3gramů soli. Tato forma přísunu fluoru se však hodí více pro dospělé. Pro děti se doporučují fluoridové tablety, na které potřebujete lékařský předpis. Jestli máte o ně zájem, může vám je předepsat váš dětský lékař. Užívají se 1-4 tablety za den, podle věku dítěte. K dosažení dobrého výsledku je třeba užívat tablety dlouhodobě a pravidelně. Přívod fluoridů zevní cestou představují zubní pasty s fluorem nebo zubní gely s obsahem aminofluoridů, které se aplikují jednou týdně na předem vyčištěné zuby. V ordinaci může lékař také dvakrát ročně aplikovat roztoky obsahující fluor. Pokud k těmto preventivním opatřením přidáte ještě pravidelné zubní prohlídky, kdy se opraví začínající kazy, má vaše díte nejlepší předpoklady mít zdravý a kvalitní chrup.

MUDR. HANA HOVORKOVÁ
GHC KLINIKA