
Vznik zubního kazu způsobený těmito cukry závisí také na tom, jak často a v jaké podobě jsou podávány. V tuhé formě jsou méně škodlivé, než v měkké, lepivé poživatině (bonbony, karamel…).
A co prevence? Je prokázáno, že pravidelný přísun fluoridů má vliv jak na zubní zárodky (zuby před prořezáním), tak na vývoj skloviny. Po prořezání se mění složení povrchových vrstev. Zubní sklovina je potom odolnější vůči kyselému prostředí v ústech. Fluor je stavebním kamenem skloviny, proto je důležité zajistit jeho přísun, a to jak vnitřní, tak vnější cestou. Doporučená hodnota je 1,0mg fluoru denně. Dříve byla jedním ze zdrojů fluoru pitná voda, ale fluorizace pitné vody byla u nás začátkem devadesátých let skončena. Stolní a kojenecké vody mají obsah fluoru nepatrný, kromě Bílínské kyselky. Zdrojem tohoto prvku jsou mořské ryby a černý čaj, ale jejich nepravidelná komzumace nepokryje zdaleka denní potřebu fluoru. Nyní se na našem trhu objevuje stolní sůl, obohacená fluoridem draselným. Její denní spotřeba by se měla pohybovat okolo 1-3gramů soli. Tato forma přísunu fluoru se však hodí více pro dospělé. Pro děti se doporučují fluoridové tablety, na které potřebujete lékařský předpis. Jestli máte o ně zájem, může vám je předepsat váš dětský lékař. Užívají se 1-4 tablety za den, podle věku dítěte. K dosažení dobrého výsledku je třeba užívat tablety dlouhodobě a pravidelně. Přívod fluoridů zevní cestou představují zubní pasty s fluorem nebo zubní gely s obsahem aminofluoridů, které se aplikují jednou týdně na předem vyčištěné zuby. V ordinaci může lékař také dvakrát ročně aplikovat roztoky obsahující fluor. Pokud k těmto preventivním opatřením přidáte ještě pravidelné zubní prohlídky, kdy se opraví začínající kazy, má vaše díte nejlepší předpoklady mít zdravý a kvalitní chrup.
MUDR. HANA HOVORKOVÁ
GHC KLINIKA
Nový komentář
Komentáře
Ťapina — #3 u nas taky se chodilo
navíc mám dojem, že každý zdědí jiné zuby - náš starší syn má malé a nějaký kaz, starší bílé, opevné, velké, nekazivé, přitom péči o ně mají stejnou. Mojí.
Landriel: hned, jak mu vyrostou zuby. Vsechny.tedy tak v roce a pul, ve dvou letech?
Ťapina: ja jsem rada, ze si je tam cisti.
Andula: Jo, to nás taky nutili. V té době se mi udělal kaz. Nikdy předtím ani potom ne
Landriel: Asi až ve školce, za nás se chodilo na ty organizované a dřív ne.
Zajímalo by mě, kdy je potřeba nejpozději zajít na první preventivní prohlídku s dítětem.
Naše děti si naštěstí čistí zuby i ve školce.