Člověk, který čas od času zůstane za pracovním stolem o pár hodin déle, než má v pracovní smlouvě, ještě nemusí být nutně workaholik. O skutečný problém začíná jít v případě, kdy práce začíná ze života postiženého vytlačovat rodinu, přátele i dosud oblíbené zájmy, a kdy dotyčný přestává brát ohledy na své zdraví.
Práce začíná postupně vyplňovat celý obzor postiženého. Odchází do ní brzy ráno, vrací se pozdě večer, do firmy se vydává i o víkendu a už si nepamatuje, kdy měl naposledy dovolenou. Nezbytnou rekvizitou „správného“ workaholika je tlustý diář a mobilní telefon. Touha být neustále k dosažení a kontrolovat chod firmy a plnění pracovních úkolů v každém okamžiku je silnější než cokoliv jiného.
První, kdo rostoucí závislost na práci začne pociťovat jako problém, bývá rodina. Partneři se s absencí milované osoby dokáží dříve či později vyrovnat; jsou dospělí. Podstatně hůře však takovou situaci zvládají děti.
Jako první obvykle z workaholikova života mizí různé zájmy a koníčky, kterým dotyčný do té doby holdoval. Hlavním a posléze jediným koníčkem se stává práce. Od člověka tak vytíženého prací přece nikdo nemůže chtít, aby hrál volejbal, okopával kedlubny nebo, nedejbože, chodil zpívat do sboru. Za zájmovou činností obvykle brzy odcházejí přátelé. Přátelství nelze dlouho udržovat jednostranně, a neustále se pokoušet kontaktovat někoho, kdo se stejně baví jen o práci, duchem je jakoby nepřítomný a ani na okamžik neodkládá mobilní telefon, člověka za chvíli přestane bavit. Uvolněný prostor zaujme – co jiného než práce. O něco déle odolávají expanzi práce ideály, víra a hodnoty. Postiženému zůstane pocit prázdnoty, absence smyslu života a hodnotový žebříček ve tvaru: práce, práce, dlouho nic a nakonec zase jenom práce.
Dlouhotrvající stres, napětí a vyčerpání z namáhavé práce, které se člověk nezřídka snaží tlumit pomocí nikotinu, kofeinu a jiných stimulačních látek, si brzy vybere daň v podobě četných zdravotních komplikací. Bolesti hlavy, nespavost, zkrácený dech, bušení srdce, svalové napětí, náhlé srdeční a mozkové příhody, žaludeční a dvanáctníkové vředy, odvápnění a v důsledku toho zvýšená lámavost kostí, to je jen malý výběr chorob a zdravotních problémů, jejichž vznik lze přímo přičítat workaholismu.
Odborníci se naštěstí shodují na tom, že podobně jako ze závislosti na drogách či alkoholu, i z workaholického koloběhu existuje cesta ven. Máte(nebo jste měla) doma workaholika? Napište nám o tom…

¨Zuzana Sýkorová