1. První komplexní vyšetření a kompletní krevní těhotenské testy.

2. Stěr k odečtu onkologické cytologie – ten slouží k záchytu patologických změn děložního čípku.

3. Důležitá je kontrola poševního prostředí - vyšetřuje se také pomocí stěrů a umožňuje v případě výskytu infekce její rychlé a účinné léčení.

4. Časté jsou krevní zkoušky – v prvním trimestru těhotenství se určuje krevní skupina, Rh faktor, případná přítomnost protilátek. Krevní obraz se vyšetřuje dvakrát – na začátku a před koncem těhotenství. K vyloučení vážných onemocnění, která by mohla ohrozit plod, patří test BWR (prokazuje onemocnění kapavkou), test na vyloučení HIV pozitivity, HgSAg – zjišťuje takzvaný Australský antigen – neboli některé formy infekční žloutenky. V některých regionech nebo při zvýšeném riziku se u těhotné ženy v počátečním stadiu těhotenství vyšetřuje i toxoplazmóza. Před polovinou těhotenství (cca 14. – 18. týden) se u pacientky zjišťuje pomocí krevních testů riziko některých vrozených vad plodu. K tomu slouží AFP (alfafetoprotein) – bílkovina, jejíž zvýšené hladiny v krvi matky naznačují, že by plod mohl být postižen rozštěpovou vadou, snížené hladiny bílkoviny naznačují riziko chromozomální vady plodu. Vyšetření na fenylketonurii upozorní na případnou přítomnost vážné vrozené odchylky látkové výměny.

5. Mezi 20. – 22. týdnem gravidity by měla nastávající maminka podstoupit ultrazvukový screening vrozených vývojových vad.

6. Ve třetím trimestru se opět odebírá onkologické cytologie z hrdla děložního, ve 30. týdnu další ultrazvukový screenig, aby se vyloučily problémy s růstem plodu.

7. Ve 36. týdnu kultivace z pochvy a děložního hrdla a poševní či celková léčba před porodem.

8. Každá těhotná by jednou za 40 týdnů měla být vyšetřena internistou nebo obvodním lékařem a dvakrát navštívit zubaře.Upozornění: Tento přehled platí pouze pro těhulky, které jsou naprosto zdravé, bez komplikací. Pro ostatní (a je jich moc) vyšetření přibývají geometrickou řadou. Ale vydržte, miminko stojí za to!