
Byla odhodlaná vydržet, protože se domnívala, že půjde o několikadenní epizodu. Ale, bohužel, ani po několika týdnech se situace nezměnila. A tak nakonec na doporučení lékařky sáhla po prášcích, nejdříve na uklidnění, později na spaní. Ani to však s dcerou nic neudělalo. Na psychologa Irena nepomyslela, ale když jí náhoda s jedním z nich svedla dohromady, postěžovala si, co ji každou noc čeká. „Noční děsy,“ konstatoval po pár slovech. A jak se ukázalo, měl pravdu. Na holčičku i ve spánku depresivně působily závěsy obepínající těsně postýlku – pořízené proto, aby ji rodiče v malém bytě rušili co nejméně. Psycholog doporučil závěsy nezatahovat a byl klid.
„Jak jednoduché,“ řeknou si rodiče, jejichž děti od malinka pokojně spí po celou noc ve svých postýlkách. „Jen kdyby něco tak jednoduchého pomohlo i u nás,“ povzdechnou si rodiče, které jejich děti drží celou noc na nohou.

Pro klidný spánek těch nejmenších - a nemám teď na mysli miminka, které maminka každé dvě tři hodiny kojí, ale ty u nichž se předpokládá celonoční spánek - je třeba splnit několik základních podmínek. Jednou z nich je určitě to, že dítě potřebuje jistotu a bezpečí - tak, jak na to bylo zvyklé, dokud odpočívalo v děloze nastávající maminky. Proces ukládání do postýlky i usínání by měl být provázen ustáleným rituálem, pokud možno za stejných podmínek. Ke zklidnění dítěte jistě přispěje pravidelná chvilka, kdy je třeba prostřednictvím pohádky maminka nebo tatínek připraví na nadcházející chvíle odpočinku. Důležité je chránit děti před zbytečným hlukem, i když naprosté ticho může být také problémem, protože si dítě jen těžko zvyká na jiné podmínky – třeba po přestěhování na rušnou ulici pod okny. Důležité je, aby místo, ať už jde o ložnici rodičů, nebo samostatný pokojík, bylo neměnné, dobře vyvětrané nebo vybavené čističkou vzduchu, a aby tam byl vzduch dostatečně vlhký.
Od věci není ani hračka, kterou si dítě oblíbilo, i ta mu dává pocit bezpečí. A protože neustále zmiňujeme klid, usínání dítěte by neměla předcházet napjatá atmosféra, hádky rodičů ani řeči o tom, že dítě nemáme rádi, protože zlobilo, nebo dokonce, že je „zítra tatínek potrestá…“
Záleží opravdu hodně na nás rodičích, zda budou naše noci bezesné. Když už k tomu dojde a my si nevíme rady, nezkoušejme experimenty svých přátel, ale obraťme se na odborníky, ať už lékaře, nebo psychology.
Nový komentář
Komentáře
monca13 — #14 je aj me
mně naštěstí mimi spalo odmalička
Ťapina: ono se to láme tak kolem čtyř let
Ťapina: no jo, už oba, už to taky nejsoou miminka
Andula: Oba? To máš celkem štěstí
Ťapina: asi jo, naše už se naštěstí kloní k tomu rozumnému názoru
Asi většina dětí má problémy s nočním spaním. Jednou budou rádi, že se můžou vyspat
Landriel: náš se podle mého budí na čúrání, počůrání a pak přijde.
Andula: nám babičky taky nějak nepomáhají, a malá se budí v noci stále - nevím proč, možná zlé sny, monžá hluk, hlavně noc co noc cestuje k nám - celá noc prospaná je spíš vyjímkou. A taky nepomáhají rituály ani na usínání - spíš někdy pomůže, když na ni hukneme, protože do té doby si pořád něco vymýšlí a nespí.
pipka: moje kamaradka to dotahla tak daleko, ze jeji dite jezdilo ve 3 rano na motorce po byte
Simba: na nas se babicky vybodly, probdeli jsme si to sami
Obávám se, že většinou to není tak jednoduché, jako tady to byly ty závěsy.
Naše děti se obě do dvou let budily na kojení. 5x až 8x za noc...
Pane jo, někteří rodiče si užijou
Znám jedny rodiče, u nichž se tento problém vyskytl. Do dvou let dítětě se pořádně nevyspali. Vypomáhala i babičky, v noci se malý prostě budil a pomohlo jen chování a houpání na houpacím křesle. Žádné rituály, nic neučinkovalo.