Je to pravda odvěká, že láska i sex procházejí žaludkem, potažmo vaší ledničkou. Jistě, snížení sexuální žádostivosti může být někdy způsobeno vnějšími faktory, které nemají s jídlem nic společného, jako je stres, deprese nebo nemoc. Ale jestliže vy nebo váš partner pociťujete snížení libida, možná byste měli zapátrat po příčině ve vaší kuchyni. Následující tvrzení jsou podle posledních výzkumů důkazem, že sex opravdu prochází žaludkem:
1. Zinek – nedostatek tohoto prvku ve stravě může mít za následek pokles libida u žen a snížení množství spermií a sexuálního chtíče u mužů. Ve vašem jídelníčku by proto neměly chybět nejen proklamované mořské plody (o jejich sexuálním působení nikdo nepochybuje), ale také méně sexy jídla jako celozrnný chléb, tmavá rýže, listová zelenina, libové červené maso a některé druhy sýrů. Pokud si myslíte, že vám chybí zinek, zaměřte se na tyto potraviny. Ale nedoufejte v zázraky, jestliže se jimi budete přecpávat – jakmile totiž zinek dosáhne ve vašem organismu ideální úrovně, přestává být vstřebáván.
2. Cholesterol – ve vašem sexuálním životě hraje cholesterol významnou roli, neboť je prokázáno propojení mezi cholesterolem a pohlavními hormony testosteronem a extrogenem. Muži, kteří hladinu cholesterolu ve svém těle srazí příliš rychle dolů nebo jej sníží pod doporučenou hranici, mohou trpět poklesem hladiny testosteronu a snížením sexuálních choutek. To se stává třeba těm, kteří jsou posedlí shazováním váhy a rozhodnou se radikálně vyloučit všechny tuky z jídelníčku. Podobná situace nastává v ženském organismu. Pokud jde hladina cholesterolu rychle dolů, klesá úroveň estrogenu a s ní i touha po sexu. Šílení kolem shazování kilogramů a nerozumných diet může být jednou z příčin zmenšeného sexuálního apetitu. Takže cvičte, ale s mírou. Nakonec – nic se nemá přehánět. Většina lidí si je vědoma negativního působení cholesterolu, ale málokdo si uvědomuje, že cholesterol je zároveň podstatná součást našeho hormonálního systému. Je jasné, že jestliže je z lékařského hlediska zapotřebí, abyste snížili příjem tuků a hladinu cholesterolu ve vaší krvi, není vyhnutí. Pokud se však dieta projeví negativně ve vašem manželském loži, zkuste si o tom promluvit s lékařem nebo dietologem a spolu s ním třeba najdete řešení. Pozor: Stejně jako u příjmu zinku, ani u cholesterolu neplatí přímá úměra, že zvýšením hladiny cholesterolu zvýšíte i své libido!
3. Nadváha vs. Vychrtlost – jestliže si chcete v pohodě užívat sexu, měli byste dbát na to, aby vaše hmotnost byla pokud možno v rámci normy. Všichni vědí, že nadváha způsobuje zdravotní komplikace a snížení pohyblivosti, ale možná si ne dosti uvědomujeme, že muži s pivním břichem bývají častěji impotentní a ženy velmi kyprých tvarů zase mohou mít problémy s otěhotněním. V podstatě tady hraje roli sebezáchovný pud matky přírody, která nechce riskovat zdravotní komplikace v těhotenství (vysoký krevní tlak, diabetes aj.), proto prostě početí zabrání. Ale ani nepřiměřená štíhlost není z tohoto hlediska žádnou výhrou v loterii. Pokud se vaše váha pohybuje pod 17 BMI, může mít tělo problém s metabolismem pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu, které mají vliv jak na sexuální chuť, tak na způsobilost k otěhotnění.

Máte svoje vlastní osvědčená „sexuální povzbuzovadla“ a metody jak zvýšit apetit? Podělte se s ostatními o své zkušenosti!