Nevím, jak v Praze, ale u nás je to už několik týdnů v obchodech vánoční. Připadá mi, že to každý rok přichází dřív a dřív, ale to se mi asi jen zdá. Svátky mají naprosto pravidelný rytmus nejen v našich domovech a zvycích, ale i ve světě obchodu. Kdybyste náhodou zapomněli na Den matek, nebo na Valentýna, obchod vám to určitě připomene.
Už od října jsou mimo podzimních motivů svátku Halloween a Díkůvzdání v obchodech i vánoční ozdoby, vánoční nádobí, prostírání... zkrátka všechno, co k ozdobení domu na slavnostní večer potřebujete. A tak mi připomněli, že do vánoc už není tak daleko a že vám musím napsat, co už dávno chystám: nejen háčkované kabelky, ale i háčkované dečky, polštáře, bytové doplňky jsou opět „in". A hlavně, háčkované vánoční ozdoby. Některé jsou velmi tradiční (sněhové vločky), ale některé zcela nové a originální, jako třeba čajový hrneček i s talířkem. Musím vás ujistit, že na stromečku vypadají naprosto nádherně. Mohou být sněhově bílé, v přírodní kávové nebo i zlaté.
Stromečky je tu zvykem držet v jednom tónu a háčkované ozdoby se dobře doplňuji s ozdobami slaměnými, případně s perníčky. Vytvoříte si takový stromeček v módním "přírodním " trendu. Tady se tomu říká „nová tradice". O skutečné nové tradici nemůže být řeč. Jsou sice všechny zaručeně „ručně dělané", ale ne doma v Americe, nýbrž někde v Číně, nebo Indočíně. Krásné ruční práce jako nádherné prošívané deky QUILTY, prádlo a i háčkované věci se v Americe dělají také, ale ty jsou dneska spíš sběratelská záležitost a už vůbec ne levné. To, co nabízejí obchodní domy opravdu za babku, je ale stejně krásné (často navržené v Americe podle tradičních motivů). Návod vám tudíž nemůžu poslat, ale pokud jste zkušené v háčkování, okouknete si to na obrázku. Určitě přijdete na to, jak se to dělá. Velmi hezký nápad na dárek je zase háčkovaná „krabička" na drobné šperky, sponky nebo na co ji použijete.
Vlastně je dobře, že obchod pracuje v předstihu. Aspoň jsem vám stačila včas dát trochu inspirace, abyste měly dost času na „výrobu" nebo se porozhlédly, zda je něco podobného na trhu i v Čechách:-))

Věra Souradová, Kalifornie
Reklama