Existence osob, které za peníze pomáhají udržovat domácnosti, se stává pomalu, ale jistě neodmyslitelnou součástí života mnoha žen. Doba k tomu prostě dává předpoklady, ať už v podobě nabídky, nebo poptávky. Nabídku představuje příliv ukrajinských dívek vybavených neuvěřitelnou zarputilostí, které jsou ochotny dělat jakoukoli práci a udržování domácnosti je pro ně prací vlastně docela milou a příjemnou. Ale nejsou to jen dívky z Ukrajiny, ale i mladé maminky s dětmi, které nemají práci, protože ji prostě po mateřské dovolené nemohly sehnat, nebo naopak starší ženy, jež přišly o zaměstnání a další už příležitost nedostaly.
Stranu poptávky představují všechny ostatní ženy, které jsou buď tak uštvané ze svých pracovních a rodičovských povinností, že jsou ochotné obětovat peníze za to, že večer nebudou muset nastoupit třetí pracovní směnu u žehlicího prkna nebo s hadrem a smetákem. Nebo to jsou ženy, které jsou na tom finančně tak dobře, že si své pohodlí rády zaplatí.
Pomocnice v domácnosti nebo, jak se dnes kulantně říká, paní na výpomoc jsou fenoménem, který z naší sociální paměti už zcela vymizel – vždyť služku většinou neměly už ani naše babičky, a tak leckdy bojujeme s tím, co vlastně můžeme požadovat, kolik za to zaplatit, jak se k paní na úklid chovat.
Nasbíraly jsme informace od žen, které těchto služeb využívají nebo využívaly:
Renata - 35 let, zaměstnaná, manžel, 1 dítě, byt 3 + 1: Abych měla vůbec trochu času pro sebe a mohla jít alespoň dvakrát týdně cvičit a jednou na angličtinu, musela jsem si sehnat paní na domácnost. Chodí k nám dvakrát týdně, mám ji na doporučení známých, takže má mou plnou důvěru. Nechala jsem jí udělat klíče a ona chodí, když nejsme doma, což mi ušetří nepříjemné pocity, že někoho vykořisťuju. Je strašně pracovitá, žehlí, luxuje, utírá prach, myje koupelnu a záchod a vlastně všechno, co je třeba. Dávám jí 50 korun na hodinu a ani na okamžik jsem těch peněz nezalitovala.
Tereza - 34 let, vdaná, podnikatelka, manžel, 2 děti, dům: Pracovala u nás dívka z Ukrajiny, zpočátku s ní byla dobrá dohoda, platila jsem jí 40 korun na hodinu a chodila k nám dvakrát týdně na celý den, kdy u nás i jedla. Dávala jsem jí i věci na sebe nebo věci po dětech pro její příbuzné na Ukrajině. Ona ale začala požadovat stále víc peněz a její pracovní výkonnost úměrně zvyšování hodinových sazeb klesala. Nakonec jsme se musely rozloučit. Na pomoc v domácnosti v domácnosti jsem si zvykla a sháním někoho jiného.
Karolína - 29 let, vdaná, v domácnosti, manžel, 3 děti, byt 3 + 1: Abych se mohla věnovat aspoň trochu manželovi a dětem, nechala jsem se přemluvit od kamarádky, že mít služtičku není vlastně až tak docela hrozné maloměšťáctví a snobáctví, ale prostě potřeba. Chodí k nám jednou týdně na celý den, je to holka z Ukrajiny, je skoro stejně stará jako já, a tak spolu i trochu přátelíme. Je ráda, že nás má, a naopak. Platím jí 50 korun na hodinu a ona za ten den stihne spláchnout moje týdenní resty.